Kategorie CiążaZdrowie

10 różnic charakteryzujących drugą ciążę. Pod wieloma względami może odbiegać od tej pierwszej

Czy wiesz, że w trakcie ciąży macica zmienia się nie do poznania – rozciąga się prawie 500 razy?! Aby to nieco bardziej zobrazować, wyobraź sobie, że z narządu wielkości średniej śliwki powstaje organ wielkości arbuza. WOW! Po porodzie macica systematycznie się zmniejsza, wracając do rozmiarów sprzed ciąży. Oczywiście, sama ciąża niesie za sobą zdecydowanie więcej niezwykłych zmian w organizmie kobiety. Jedne wydają się być bez większego znaczenia, podczas gdy inne są mniej, inne bardziej optymistyczne.

Badania pokazują, że zmiany dotyczą również mózgu – wiele kobiet zgłasza zaburzenia pamięci i dezorientację podczas ciąży. Mimo to wiele kobiet decyduje się drugą i kolejne ciąże. Warto mieć przy tym świadomość, że każda ciąża to wyjątkowa podróż – jest inna, a ta druga z kolei w szczególności.

druga ciąża
Wikimedia Commons

10 różnic charakteryzujących drugą ciążę. Znają je tylko kobiety, które urodziły kolejne dziecko

#1 Druga ciąża prawdopodobnie będzie wymagać od Ciebie więcej energii i poświęcenia

Pamiętasz swoją pierwszą ciążę i to, jak energiczna byłaś? To z pewnością był wyjątkowy czas w Twoim życiu. Prawdopodobnie Twój partner, przyjaciele i najbliższa rodzina dbali o Ciebie i rozpieszczali Cię jak nigdy wcześniej. W drugiej ciąży może być nieco trudniej, bo jesteś już odpowiedzialna za opiekę nad swoim pierwszym dzieckiem, a to oznacza, że możesz nie mieć już dla siebie tyle czasu, ile miałaś wcześniej. Dodatkowo nie zapominaj, że podczas ciąży Twój organizm jest zalewany hormonem zwanym progesteronem, który przygotowuje Twoje ciało na zmiany związane z ciążą i porodem. Skutkiem ubocznym podwyższonego stężenia progesteronu jest zmęczenie.

#2 Rodzaj porodu może być inny

W rzeczywistości większość kobiet, które urodziły co najmniej dwójkę dzieci, zgadza się ze stwierdzeniem, że każdy kolejny poród jest łatwiejszy. Niewątpliwie swoją rolę odgrywa w tym przypadku doświadczenie. W końcu matka wie już, czego może się spodziewać. Z drugiej zaś strony, jeśli za pierwszy razem urodziłaś poprzez cesarskie cięcie, szansa na tzw. poród siłami natury są dość niskie, choć oczywiście są takie przypadki.

#3 Prawdopodobnie znacznie wcześniej zaczniesz odczuwać ruchy dziecka

W pierwszej ciąży zwykle pierwsze ruchy maleństwa dają się odczuć pomiędzy szesnastym a dwudziestym piątym tygodniem ciąży. Rozpiętość czasu jest więc dość duża. W przypadku drugiej ciąży ruchy dziecka ciężarna może odczuwać już w 13. tygodniu.

druga ciąża

#4 Ciążowy brzuszek może być widoczny wcześniej

U wielu kobiet będących w pierwszej ciąży brzuszek zaczyna być widoczny dopiero w drugim trymestrze. Przez pierwsze trzy miesiące zazwyczaj nie widać żadnej różnicy w przeciwieństwie do drugiej ciąży lub każdej kolejnej, kiedy ciążowy brzuszek z reguł pojawia się wcześniej. Eksperci twierdzą, że dzieje się tak dlatego, ponieważ mięśnie brzucha są już nieco rozciągnięte i nie odzyskały swojej formy sprzed pierwszej ciąży. Utrzymanie w tajemnicy drugiej ciąży przez dłuższy okres czasu nie będzie więc takie proste.

#5 Jeśli nie miałaś porannych mdłości podczas pierwszej ciąży, nie oznacza to, że nie będziesz mieć ich podczas drugiej i na odwrót

Wiele kobiet nie doświadcza porannych mdłości będąc w ciąży. Są też takie, które nie doświadczają ich w pierwszej ciąży, a w drugiej są bardziej lub mniej nasilone. Nie ma tutaj żadnej reguły.

#6 Mniejsza tkliwość piersi lub jej brak

W czasie ciąży, pod wpływem zmian hormonalnych, piersi stają się obrzmiałe i bardzo tkliwe na dotyk. Zdarza się, że ta dolegliwość pojawia się tylko w początkowym okresie ciąży do tego stopnia, że biustonosze stają się wrogiem numer jeden kobiecego biustu. Z czasem dyskomfort ustępuje. Dla wielu kobiet druga ciąża nie jest już przyczyną tak skrajnej wrażliwości piersi. Ponadto rozmiar biustu nie zwiększa się aż tak bardzo jak za pierwszym razem.

10 różnic charakteryzujących drugą ciążę. Pod wieloma względami może odbiegać od tej pierwszej
Pixabay

#7 Mniejsza awersja do jedzenia różnych produktów

Może zdarzyć się, że podczas drugiej ciąży pragnienia lub niechęć do jedzenia określonych produktów nie są tak duże, jak w przypadku pierwszej ciąży. Z drugiej zaś strony możesz doświadczyć niechęci lub zachcianek do zupełnie innych produktów, niż miało to miejsce wcześniej. Ciężko doszukać się w tym przypadku reguł.

#8 Możesz nosić dziecko niżej

Po pierwszej ciąży mięśnie brzucha i dna miednicy uległy osłabieniu. Podczas gdy w pierwszej ciąży mogłaś nosić dziecko wysoko, w drugiej może być już nieco niżej ze względu na wspomnianą kondycję mięśni. To z kolei może przełożyć się na ucisk i ból w okolicy miednicy.

#9 Skurcze poporodowe mogą być bardziej intensywne i bolesne

Po urodzeniu pierwszego dziecka mogłaś odczuwać łagodne skurcze. Po drugiej mogą, ale nie muszą być bardziej dotkliwe, zwłaszcza podczas karmienia piersią.

10 różnic charakteryzujących drugą ciążę. Pod wieloma względami może odbiegać od tej pierwszej
© Knocked Up / Universal Pictures

#10 Druga ciąża może skutkować większym bólem pleców

Jednym z wielu hormonów wytwarzanych w organizmie podczas ciąży jest relaksyna. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie ciała do porodu poprzez rozluźnienie mięśni i stawów. Jeśli odczuwałaś bóle stawów lub pleców podczas pierwszej ciąży, istnieje spore prawdopodobieństwo, że podczas drugiej ciąży i każdej kolejny ten ból będzie bardziej nasilony. Sprawcą jest właśnie relaksyna, która jeszcze bardziej rozluźnia mięśnie i stawy.

Źródła: brightside.me