×

Drganie powieki czyli objaw, który może być zwiastunem poważnej choroby. Nie lekceważ tego

Kiedy drży nam powieka, wielu z nas argumentuje to niedoborem magnezu. Jest to jednak tylko jedna z możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy. I choć ten z pozoru niewiele znaczący objaw nie budzi u nas większego niepokoju, może świadczyć o bardzo poważnych chorobach.

O drganiu powiek słów kilka…

Kiedy mówimy o drganiu (drżeniu) powieki, mamy na myśli szybkie, mimowolne i powtarzające się ruchy powieki. Ruchy, które są spowodowane skurczami mięśnia okrężnego oka odpowiedzialnymi właśnie za zamykanie powiek. W zdecydowanej większości przypadków drganie powieki nie ma poważnej przyczyny, która mogłaby mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie. Najczęściej stoi za tym wówczas stres, zmęczenie, niedobór magnezu (także wapnia, potasu, witaminy B1), podrażnienie oka, nadmiar kofeiny lub nadużycie alkoholu czy niektóre leki. Jak pomóc sobie w takiej sytuacji? Oczywiście wszystko zależy od przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie mniej jednak zaleca się więcej snu, uzupełnienie ewentualnych niedoborów magnezu, wapnia, potasu czy witaminy B1, relaks czy ograniczenie czasu spędzonego przed komputerem.

Kiedy drganie powieki może oznaczać coś poważniejszego?

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy drganie towarzyszy nam przez kilka tygodni, a do tego dochodzą inne niepokojące objawy. Serwis Poradnikzdrowie.pl podaje, że winowajcą może być wówczas choroba okulistyczna, jak zapalenie spojówek, jaskra wrodzona, zespół suchego oka czy erozja rogówki, czyli wystąpienie ubytku w obrębie nabłonka rogówki, któremu towarzyszy najczęściej ból, zaczerwienienie lub pogorszenie widzenia.

Drganie powieki może towarzyszyć początkowemu stadium połowicznego kurczu twarzy. W przypadku tego schorzenia objawy nasilają się wraz z czasem. Wraz z jej rozwojem drgania towarzyszą coraz większej objętości twarzy (mięśniom policzkowym, wargom i podbródkowi) czy nawet szyi. Zdarza się również, że niektóre osoby zmagające się z połowicznym kurczem twarzy słyszą nietypowe odgłosy wywołane skurczami małego mięśnia ucha.

Kolejne możliwe schorzenie to porażenie Bella czyli samoistne porażenie nerwu twarzowego, co objawia się nagłym osłabieniem lub paraliżem mięśni twarzy umiejscowionych po jej jednej stronie. Objawami choroby może być także: obniżenie kącika ust po stronie uszkodzenia, spłycenie bruzdy nosowo-wargowej, wygładzenie czoła do tego stopnia, że osoba chora nie potrafi go zmarszczyć, niedomykanie powieki czy asymetria twarzy przy ruchach mimicznych.

Jest jedno schorzenie, które wydaje się być możliwie najgorszym scenariuszem, którym kończy się historia zapoczątkowana drganiem powieki. Mowa o stwardnieniu rozsianym, które uszkadza struktury układu nerwowego. W związku z naturą choroby, możliwe objawy to upośledzenie chodu, zaburzenia równowagi, zaburzenia wzroku czy zaburzenia czucia.

Drżenie powieki u dziecka

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, jeśli drżenie powieki u dziecka jest krótkotrwałe, prawdopodobnie nie ma się czym przejmować. Problem pojawia się, kiedy objaw nie mija lub co gorsza, nasila się. Jeśli taka sytuacja ma miejsce u dziecka w wieku 2-15 lat, może to wskazywać na Zespół Tourette’a. Choroba charakteryzuje się tikami ruchowymi, niekiedy także głosowymi, nad którymi chora osoba nie jest w stanie zapanować.

Źródła: pacjenci.pl, www.poradnikzdrowie.pl, www.doppelherz.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować