Kategorie Medycyna naturalnaZdrowie

Domowe sposoby na zgagę – jak ją zwalczyć bez użycia leków?

Zgaga to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która mocno wpływa na samopoczucie. Powstaje na skutek cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Objawem tego stanu jest uczucie pieczenia, które pacjenci najczęściej lokalizują na wysokości mostka oraz nadmierne odbijanie a w bardziej drastycznych wariantach także ból promieniujący do szczęki i uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Dlaczego mamy zgagę?

zgaga
źródło: canva

Prawidłowo funkcjonujący dolny zwieracz przełyku zapobiega wydostawaniu się kwasów żołądkowych. Jego dysfunkcje powodują zgagę. Może się ona pojawić także po zbyt obfitym posiłku a często towarzyszy również innym schorzeniom układu pokarmowego. Jeżeli występuje sporadycznie, to zazwyczaj stanowi jedynie reakcję obronną na jakość bądź ilość spożytego pokarmu. Stale nawracająca, wymaga szczegółowej diagnostyki. Szczególnie często skarżą się na nią ciężarne (w tym przypadku rosnące dziecko naciska nadmiernie na narządy wewnętrzne, powodując zaburzenia w ich prawidłowym działaniu).

Ziołowe domowe sposoby na zgagę

kmin
źródło: canva

Zanim sięgniesz po tabletki, wypróbuj domowe sposoby na zgagę, zwłaszcza jeżeli jej pojawienie było spowodowane przejedzeniem się. Zioła wiodą tutaj prym. Ich specyficzne właściwości pozwalają się pozbyć dyskomfortu w sposób nie obciążający dodatkowo organizmu. Kmin rzymski, koper włoski, anyżek czy rdest – to liderzy w walce ze zgagą. Warto zaopatrzyć się w te zioła (bądź ich mieszanki) i parzyć zawsze wtedy, gdy czujemy nadchodzącą dolegliwość ze strony przełyku. Pomocna może okazać się także mięta z dodatkiem imbiru. Uwaga – wypicie mleka pomaga na chwilę ale w dłuższej perspektywie prowadzi do nasilenia objawów.

Domowe sposoby na zgagę – soda

soda oczyszczona
źródło: canva

Jednym z najpopularniejszych, domowych sposobów na zgagę jest wypicie łyżeczki sody oczyszczonej, rozpuszczonej w pół szklanki wody. Produkt ten znajduje się w większości kuchni, jest tani i łatwo dostępny. Dodatkowo, by ograniczyć wrażenie pieczenia, warto zneutralizować działalnie kwasów żołądkowych – przydatna w tym może okazać się guma do żucia – pod warunkiem, iż nie będzie posiadała w swoim składzie cukru. W mniej zaawansowanych przypadkach, wystarczającą kuracją może być wypicie szklanki wody, wzbogaconej o sok z połowy cytryny bądź świeżego ogórka.

Domowe sposoby na zgagę i nadkwasotę – profilaktyka

małe posiłki
źródło: canva

Jeżeli zależy Ci na ograniczeniu możliwości wystąpienia zgagi, to pomyśl o odpowiedniej diecie oraz zachowaniu umiaru w spożywaniu jedzenia. Żadne domowe sposoby na zgagę ani farmaceutyki nie okażą się pomocne, jeżeli będziesz przejadać się – lepiej zaplanować 4 do 5 posiłków dziennie ale o mniejszych porcjach – będzie to zbawienne dla żołądka i umożliwi regulację metabolizmu całego organizmu. Warto także rozsądnie podchodzić do częstotliwości spożywania kawy i mocnej herbaty, napojów gazowanych oraz alkoholu (szczególnie słodkiego, barwionego). Występowaniu zgagi sprzyjają ostre przyprawy, tłuste jedzenie, drożdżówki i fast foody. Przełyk, który regularnie podrażniamy dymem papierosowym także będzie znacząco bardziej narażony na występowanie zgagi. Zwróć uwagę na przyjmowane leki, skutkiem ubocznym niektórych z nich także jest zgaga.

Fotografie: ezdravje.com