×

Domowe sposoby na katar – jak radzić sobie z przykrą dolegliwością?

Katar nie jest dolegliwością, która w znaczącym stopniu zagraża naszemu zdrowiu i życiu, jednak chyba każdy z nas wie, że może być on bardzo uciążliwy. Znane jest powiedzenie, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zniwelować dolegliwości związanych z katarem. Domowe sposoby na katar mogą nam przynieść ogromną ulgę. Zachęcamy do ich wypróbowania.

Domowe sposoby na katar – co powinniśmy wiedzieć

Zanim przystąpimy do leczenia kataru powinniśmy zdawać sobie sprawę, że mogą go wywoływać zupełnie różne przyczyny. Możemy wyróżnić katar zatokowy, katar alergiczny, a także katar, który jest wynikiem zwykłego przeziębienia. W zależności od podłoża naszego kataru będziemy postępować inaczej. Jeżeli nasz katar jest wynikiem alergii, kluczem do sukcesu w jego zwalczaniu będzie pozbycie się czynnika, który wywołuje naszą alergię. Sprawa jest w miarę prosta, kiedy jesteśmy uczuleni na kurz. Wówczas możemy szybko pozbyć się kataru, kiedy będziemy regularnie odkurzać mieszkanie. Substancji, które mogą wywoływać u nas reakcje alergiczne może być bardzo wiele. U niektórych alergiczny katar może być spowodowany choćby pierzem w poduszkach. W tym przypadku, żeby się go pozbyć powinniśmy wymienić poduszki na antyalergiczne. Sytuacja się komplikuje, kiedy nasza alergia wywołana jest dużym stężeniem określonych pyłków w powietrzu. W takiej sytuacji konieczne może być po prostu przyjmowanie leków antyalergicznych w danym okresie.

domowe sposoby na katar

Więcej jesteśmy w stanie zdziałać, kiedy nasz katar jest wynikiem przeziębienia. Wówczas powinniśmy wzmocnić odporność naszego organizmu. Doskonałe domowe sposoby na katar to na przykład picie gorących naparów z imbiru z dodatkiem miodu i cytryny. Po wypiciu takiego specyfiku szybko zauważymy, że oddycha się nam znacznie lepiej. Dobrym sposobem na karar jest również syrop z malin, czarnego bzu lub dzikiej róży. Jeżeli katar bardzo nam doskwiera, warto jest zrobić inhalacje. Tu należy jednak pamiętać, żeby robić inhalacje wtedy, kiedy nie będziemy już planowali wychodzenia z domu. W przeciwnym razie możemy się jeszcze bardziej przeziębić. Jeżeli katar jest wynikiem naszych problemów z zatokami, czyli tak zwany katar zatokowy, prawdopodobnie nie obejdziemy się bez leków udrożniających nasze zatoki. Tu również pewną ulgę mogą nam przynieść inhalacje.

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

Kiedy my mamy katar, czujemy się źle, jednak kiedy katar ma nasze dziecko, czujemy się znacznie gorzej. Niemowlaki znoszą katar bardzo źle. Dzieci przez katar nie mogą spać, w efekcie nie śpimy również my. Na szczęście istnieją domowe sposoby na katar u dziecka, które pomogą choć częściowo złagodzić przykre objawy. Kiedy nasz niemowlak ma katar powinniśmy podawać mu ciepłe herbatki do picia. Pod wpływem ciepłego napoju nos naszego dziecka przynajmniej częściowo się udrożnia. Warto jest wkraplać maluchowi do nosa niewielkie ilości wody z solą fizjologiczną, która przyczyni się do rozpuszczenia wydzieliny. Po wkropleniu wody z solą fizjologiczną warto jest położyć dziecko na brzuszku, co umożliwi odpłynięcie wydzieliny.

Pamiętajmy, żeby w żadnym wypadku nie używać u dziecka preparatów na katar przeznaczonych dla dorosłych. Mają one zbyt silne działanie i mogą podrażnić bardzo delikatną błonę śluzową niemowlaka. Warto jest zakupić w aptece specjalny przyrząd, który umożliwi usunięcie wydzieliny z nosa dziecka. Maluch prawdopodobnie nie będzie tymi zabiegami zachwycony, jednak pozwolą mu one lepiej oddychać. Kiedy dziecko cierpi na katar powinniśmy podawać mu większe niż zazwyczaj ilości płynów.

Może Cię zainteresować