Kategorie UrodaZdrowieZęby

Domowe sposoby na białe zęby

Piękny biały uśmiech jest marzeniem każdego z nas. Nic dziwnego – zadbane zęby są jednym z największych atutów urody zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Czasami uzyskanie odpowiedniego odcienia uśmiechu może okazać się bardzo proste. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na białe zęby?

Po pierwsze – naturalne zęby mają swój kolor

Trzeba pamiętać o tym, że kolor zębów w dużej mierze jest zapisany genetycznie. Chodzi np. o uwarunkowaną mineralizację tkanek, skład chemiczny, grubość oraz ubarwienie szkliwa i zębiny itd. Oczywiście, przez niewłaściwe zachowania można znacznie zepsuć odcień zębów, jednakże musimy pogodzić się z pewną smutną prawdą. Jeśli od zawsze twój uśmiech nie był biały, po prostu taka jest „twoja uroda”.

Nie musisz jednak się martwić – również naturalne żółte uzębienie można zmienić. Trzeba po prostu użyć mocniejszych środków i zrobić to „z głową”. Pamiętaj, że naturalny kolor zębów może wahać się od jasnych odcieni bieli, po kość słoniową a nawet odcienie szarawe, szarawo-niebieskie lub wręcz żółto-brunatne. Co ciekawe, poszczególne zęby mogą różnić się barwą od siebie.

domowe sposoby na białe zęby

Co sprawia, że zęby są żółte?

Jeżeli zawsze mogłeś pochwalić się pięknym, prawie śnieżnobiałym uśmiechem, a teraz twoje zęby są żółte, najprawdopodobniej na taki stan rzeczy wpłynęły twoje złe codzienne nawyki. Kolor zębów zmieniają np. napoje, które pijemy. Niekorzystnie na ich kolor wpływają np. barwniki zawarte w herbacie, kawie lub czerwonym winie. Barwa zębów zmieni się także jeśli często będziemy spożywali ciemne jedzenie, chociażby buraki, wiśnie lub jagody.

Niestety, jeśli dużo palisz, kolor twojego uśmiechu również zmieni się na bardziej żółtawy. Co ciekawe, barwę uzębienia mogą zmienić także niektóre leki, w tym np. antybiotyki lub przyjmowane żelazo. Mało kto zwraca uwagę również na to, że zęby mogą ciemnieć od niezbyt starannej higieny.

Domowe sposoby na białe zęby – proste i tanie!

Żeby mieć białe zęby… przede wszystkim wyeliminuj elementy barwiące je na brzydki kolor. Zrezygnuj z picia dużej ilości kawy i herbaty, nie jedz ciemnych potraw. Rzuć palenie i postaw na odpowiednie mycie. Twoja szczoteczka nie powinna być bardzo miękka, bo nie poradzi sobie z narastającym w przeciągu dnia nalotem na płytce nazębnej.

Nie zapominaj także o używaniu nici dentystycznej oraz płynu do płukania. Musisz dokładnie oczyszczać swoje zęby ze wszystkich pozostałości po jedzeniu lub piciu! Co ważne, powinieneś myć swoje zęby po każdym posiłku, a jeśli to niemożliwe – postaraj się pamiętać o noszeniu ze sobą gumy do żucia bez cukru. Brzmi banalnie? Może wydawać się, że takie sposoby są mało skuteczne, jednak spróbuj sobie przypomnieć… kiedy tak naprawdę stosowałeś je regularnie?

Domowe sposoby na białe zęby a drogeria

Nie musisz wydawać ogromnej ilości pieniędzy, by twoje zęby wyglądały na naturalnie białe. Początkowo zainwestuj w tanie drogeryjne pasty, które mają dać efekt delikatnego wybielenia. Czasami już one, stosowane odpowiednio często, pozwalają na osiągnięcie zadowalających wyników. Taką „kurację” możesz uzupełnić o typowo domowe sposoby.

Jedną z najciekawszych metod jest stosowanie kurkumy do mycia zębów. Brzmi to nieco paradoksalnie, bo to bardzo żółta przyprawa, jednakże właśnie dzięki temu świetnie radzi sobie z przebarwieniami. Wystarczy, że posypiesz nią szczoteczkę do zębów i zaczniesz pocierać płytkę nazębną. Następnie dokładnie spłucz wszystkie pozostałości (możesz też użyć pasty). Pamiętaj także, że pozytywnie na zęby wpływa częste jedzenie truskawek i żucie pietruszki.

Domowe sposoby na białe zęby a dentysta

Jeżeli powyższe metody nie przynoszą skutku, masz dwa wyjścia. Po pierwsze – możesz zainwestować w lepsze środki do wybielania. Na rynku i w aptekach można znaleźć sporo past, żeli i pasków, które mają wyższą cenę, ale i lepsze działanie. Jeśli nie boisz się eksperymentowania, zaryzykuj i wybierz któryś ze środków przeznaczonych do zmiany koloru zębów.

Wcześniej jednak skonsultuj się z dentystą. Chemiczne środki wybielające mogą być używane tylko na zdrowych zębach. Poza tym stomatolog może doradzić, które pasty lub metody są najskuteczniejsze. Pamiętaj także o regularnym ściąganiu kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Czasami ten prosty zabieg wystarcza, by znacznie poprawić wygląd uśmiechu.