domowe sposoby na afty
Kategorie Medycyna naturalnaZdrowie

Domowe sposoby na afty – pozbądź się owrzodzeń szybko i skutecznie

Z problemem aft w jamie ustnej spotkało się wielu z nas. Zmiany w błonie śluzowej dotyczą najczęściej dzieci, jednak nie omijają także dorosłych. Mianem aft określamy niewielkie, ale niezwykle bolesne owrzodzenia błony śluzowej w jamie ustnej. Owrzodzenia te to po prostu ubytki w strukturze błony śluzowej. Powstają one z różnych przyczyn, najczęściej jednak swoje źródło mają w niedostatecznej higienie jamy ustnej, wyżynających się ósemkach bądź chorobach układu pokarmowego. Najczęściej także po jakimś czasie znikają samoistnie – ponieważ jednak są bardzo bolesne, warto wspomagać ich znikanie. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak wizyta u lekarza.

Jak wyglądają afty?

Afty charakteryzują się białawym nalotem i otoczone są przez zarumienione, zapalne brzegi. Mogą występować zarówno pojedynczo, jak i w grupach, najczęściej na wewnętrznej stronie policzka, ale także na języku i podniebieniu. Często są mylone z pleśniawkami, które jednak w odróżnieniu od aft są wyłącznie nalotami, powodowanymi przez drożdżaki. Pleśniawki także są bolesne, jednak o wiele mniej niż afty. Zwykle w okresie do maksymalnie 4 tygodni po aftach nie ma śladu, czasem ustępują samoistnie już po tygodniu. Są one jednak bolesne i mało komfortowe. Jeśli odczuwasz pieczenie i bolesne mrowienie w jamie ustnej, a w dodatku zauważasz okrągłe ranki o białym bądź szarawym zabarwieniu, zaczerwienione na brzegach, nie panikuj.

domowe sposoby na afty

W skrajnych przypadkach owrzodzeniu towarzyszyć może podwyższona temperatura bądź powiększenie węzłów chłonnych. Choć afty są uciążliwe, można załagodzić je domowymi metodami. Zanim wybierzesz się do lekarza, który sprawdzi, czy zaistniałe zmiany aby na pewno są aftami (a nie na przykład opryszczką, która wygląda podobnie, jednak ma zupełnie inne przyczyny), wypróbuj metody babci, a więc domowe sposoby na afty i pleśniawki. Pamiętaj jednak, że jeśli po kilku dniach naturalne sposoby na afty nie pomogą, skonsultuj się z lekarzem i stomatologiem. Do przychodni wybierz się także wówczas, gdy owrzodzenia pojawiają się częściej niż raz w roku.

Domowe sposoby na afty w ustach

Mało kto wie o tym, że jednym z najtańszych, najbardziej skutecznych, a przy tym najłatwiej dostępnych środków antyseptycznych jest…sól. Zwykła, domowa sól, jaką każdy z nas ma w kuchni. To także niezwykle skuteczny sposób na afty: zmieszaj łyżeczkę soli ze szklanką ciepłej wody, a następnie tak przygotowanym płynem płucz jamę ustną, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc owrzodzonych. Zabieg taki wykonuj trzy razy dziennie, a za każdym razem odczuwać powinieneś coraz mniejszy ból. To jeden z prostych sposobów na to, jak leczyć afty. Domowe sposoby mają to do siebie, że są niezwykle tanie i łatwo dostępne. Drugim takim sposobem jest stosowanie sody oczyszczonej. Działa ona podobnie do soli, zaś mieszankę przygotowuje się w podobny sposób (w tym przypadku jednak używamy połowy szklanki wody). Z sody oczyszczonej możesz także przygotować pastę, którą nakładać możesz bezpośrednio na owrzodzenia. Afty możesz także załagodzić przykładając kostkę lodu do zmienionych miejsc – chłodzenie obolałych zmian nieco je wyciszy. Lód możesz stosować tyle razy w ciągu dnia, ile uznasz za konieczne. Naturalne sposoby na afty są całkowicie bezpieczne i szybko przynoszą ukojenie.

Fotografie: zdrowie.com.pl | Miniatura wpisu: zdrowie.com.pl