Siada w słonej wodzie dwa razy dziennie po 20 minut. To jej sposób na uciążliwą dolegliwość
Nie jest łatwo żyć z hemoroidami – chorobą, która częściej dotyka osoby starsze. Zmaga się z nimi coraz więcej osób. Szacuje się, że wśród osób po 30. roku życia aż 30% społeczeństwa ma hemoroidy, po 40. już 40%, a po 50. roku życia nawet co druga osoba. Przykra dolegliwość, która nawet korzystanie z toalety może zamienić w horror, w takim samym stopniu dotyczy kobiety co mężczyzn.
Jak radzić sobie z hemoroidami? Świetnie sprawdzi się tutaj pewna, domowa metoda. W sytuacji kiedy objawy są poważne, a domowe zabiegi nie przynoszą rezultatów, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który pokieruje dalszym leczeniem schorzenia.
Hemoroidy – co to takiego?
Hemoroidy zwane także guzkami krwawniczymi to jedna z najczęstszych, a zarazem najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Dodajmy, że guzki krwawnicze same w sobie są naturalnymi strukturami odbytu, które uszczelniają kanał odbytu i kontrolują wydalanie wraz z mięśniami zwieracza. Problem pojawia się, kiedy owe guzki zaczynają funkcjonować nieprawidłowo, a tym samym rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, z której nie są w stanie się opróżnić, co m.in. rzutuje negatywnie na komfort pobytu w toalecie.
Przyczyny hemoroidów
Obecny styl życia sprzyja większej zachorowalności na hemoroidy. Brak ruchu (problem dotyka często osób, które wiele godzin dziennie spędzają w pozycji siedzącej) i niewłaściwa dieta (tłusta i uboga w błonnik) to czynniki, które w dużej mierze odpowiadają za wystąpienie dokuczliwego schorzenia.
Kolejną grupą ryzyka są osoby borykające się z częstymi zaparciami lub biegunkami. Silne parcie na stolec zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, co w konsekwencji utrudnia odpływ krwi z żyły odbytniczej, prowadzi do nadmiernego rozciągania błony śluzowej odbytu w wyniku czego guzki ulegają powiększeniu.
Na hemoroidy narażone są również kobiety ciężarne, ponieważ w trakcie ciąży zwiększa się ilość wydzielanego progesteronu, który sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają. Rozrastająca się macica z kolei uciska naczynia krwionośne. Do tego dochodzi ograniczona aktywność fizyczna. Całość będzie tworzyć więc idealną mieszankę sprzyjającą powstawaniu dokuczliwych hemoroidów.
Objawy hemoroidów
Wczesne objawy choroby są bardzo łagodne, przez co są często lekceważone – w końcu z lekkim świądem, pieczeniem czy krwawieniem podczas oddawania stolca da się żyć. Nie należy ich jednak lekceważyć tym bardziej, że leczenie choroby hemoroidalnej w jej początkowym stadium jest proste, bezbolesne i stosunkowo szybkie. Z czasem powiększone guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz poza kanał odbytu. W stanie zaawansowanym będą wymagać usunięcia chirurgicznego.
Jak szybko wyleczyć hemoroidy w domu?
W większości przypadków leczenie domowe hemoroidów, zwłaszcza na ich wczesnym etapie, pozwala pokonać chorobę. I tak oto z pomocą przychodzą tutaj ciepłe, słone kąpiele siedzące. Ciepła woda zakrywająca pośladki przyjemnie koi i łagodzi skurcze. Należy ją powtarzać 2 razy dziennie przez 20 minut. Najlepiej zaraz po wypróżnieniu. Po zabiegu należy dokładnie osuszyć stan zapalny ręcznikiem. Do wody można dodać olejek rozmarynowy, lawendowy albo cytrynowy, które mają działanie przeciwzapalne, łagodzące i zmniejszające obrzęk.