×

Dokonano dokładnej analizy diety ketogenicznej. Ma katastrofalne skutki dla zdrowia

Dieta ketogeniczna w skróce określana dietą keto w ostatnich latach stała się bardzo popularna, choć paradoksalnie budzi duże kontrowersje. Znacząco różni się bowiem od standardowego modelu żywieniowego. Nic więc dziwnego, że dieta keto stała się „obiektem” zainteresowania badaczy. Badaczy, którzy podjęli się największej do tej pory analizy skutków diety ketogenicznej. Po dogłębnej analizie odradzają stosowania diety keto w trosce o swoje zdrowie.

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to jeden z modnych ostatnio modeli żywienia. Jej założenia mówią „jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz. Zakłada ona, że podstawą odżywiania powinien być tłuszcz, na rzecz rezygnacji z węglowodanów. Dieta ketogenna zakłada jedzenie posiłków, w których aż 80-90 proc. stanowią tłuszcze, a pozostałą część, czyli 10-20 proc. białko i w nieznacznych ilościach węglowodany. Niewątpliwą zaletą diety ketogenicznej jest to, że przez pierwsze 2-3 miesiące jej stosowania czujemy lekko i jesteśmy się pełni energii. Głównym celem diety keto jest natomiast dynamiczny spadek masy ciała, co przekonuje wiele osób szukających rozwiązań, które pozwoliłyby na możliwie jak najszybsze zrzucenie dodatkowych kilogramów.

Dieta ketogeniczna nie jest jednak usłana różami. Znak ostrzegawczy postawili przy niej badacze, którzy przeprowadzili dokładną analizę skutków diety keto.

„Typowa dieta keto to katastrofa prowadząca do chorób”

Analiza przeglądu badań nad skutkami diety ketogenicznej dla organizmu zostały opublikowane w postaci pracy naukowej we „Frontiers of Nutrition”. Wnioski są jednoznaczne. Stosowanie diety keto, zwłaszcza w dłużej perspektywie czasu, jest bardzo szkodliwe. Naukowcy wśród zagrożeń wymieniają:

  • zagrożenie dla kobiet planujących dziecko i ciężarnych – niskie spożycie węglowodanów może zwiększać ryzyko wad cewy nerwowej,
  • uszkodzenie nerek – wysokie spożycie białka może uszkodzić nerki, zwłaszcza u osób z ich schorzeniami,
  • rozwój cukrzycy, miażdżycy i chorób układu krążenia – wszystkiemu winne ma być wysokie spożycie tłuszczy,
  • rozwój nowotworów i choroby Alzheimera – ryzyko rozwoju tych chorób wynika z ograniczenia spożycia węglowodanów, a zwłaszcza eliminację z diety warzyw i roślin strączkowych

Typowa dieta keto to katastrofa prowadząca do chorób. Czerwone mięso i jego przetwory, tłuszcze nasycone, brak zawierających węglowodany warzyw, roślin strączkowych i ziaren to recepta na kiepskie zdrowie – mówi główny autor pracy Lee Crosby

Czy zważywszy na katastrofalne więc skutki, jakie może wywołać dieta ketogeniczna, stosowanie jej w celu zrzucenia dodatkowych kilogramów ma sens?

Dieta ketogeniczna może spowodować spadek masy ciała, ale działa na krótką metę. Nie jest skuteczniejsza niż inne diety… Jej korzystne skutki przeważają nad szkodliwymi tylko przy stosowaniu jej w przypadkach epilepsji, w których nie pomagają leki – dodaje Crosby

Reasumując, stosowanie diety ketogenicznej powinno być skonsultowane ze specjalistą oraz poprzedzone wykonaniem odpowiednich badań. Jeśli już decydujemy się na jej stosowanie, pamiętajmy, aby nie stosować jej przez długi okres czasu. W przeciwnym razie możemy sobie bardzo poważnie zaszkodzić.

Źródła: www.pcrm.org, www.frontiersin.org
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować