×

Dziadkowie zajmujący się wnukami żyją dłużej. Naukowcy odkryli przyczynę tego zjawiska

Po całym tygodniu jesteś zestresowana przez obowiązki matki? Chcesz zrobić sobie przerwę w weekend, ale nie chcesz obciążać swoich rodziców, prosząc ich o opiekę nad dziećmi? Od dzisiaj nie musisz już mieć wyrzutów sumienia. Nauka jasno pokazuje, że dziadkowie, którzy zajmują się swoimi wnukami żyją średnio pięć lat dłużej.

Według najnowszych badań opublikowanych w Evolution and Human Behavior, dziadkowie, którzy opiekują się dziećmi lub zapewniają opiekę dla wnuków, mają niższe ryzyko śmierci w ciągu 20 lat niż starsi dorośli, którzy nie pełnią podobnych funkcji. Jest to zgodne z danymi analizowanymi w badaniu, w którym wzięło udział ponad 500 osób w wieku 70 lat i starszych.

Korzyści wynikające z opieki nad dziećmi osób w starszym wieku

Dr Ronan Factora z Cleveland Clinic, który nie był zaangażowany w badanie, mówi, że opieka nad dziećmi pozwala zachować aktywność fizyczną, a ona jest kluczowym elementem opóźniającym starzenie się organizmu. Dzięki opiece nad dziećmi nie tylko możesz zadbać o kondycję fizyczną, ale pozostajesz zaangażowanym społecznie, a także poznawczo pobudzonym. Wszystkie te rzeczy pozwalają Ci się starzeć wolniej.

Korzyści zdrowotne wynikające z opieki nad dziećmi dotyczą nie tylko dziadków

Badanie Evolution and Human Behavior wykazało również, że starsi dorośli, którzy pomagali w opiece nad niespokrewnionymi dziećmi, również żyli dłużej. To samo dotyczy osób bez dzieci. Według naukowców bezdzietni dorośli, którzy zapewnili opiekę nad dziećmi, żyli średnio o trzy lata dłużej.

Nie należy jednak przemęczać dziadków

Chociaż umiarkowana opieka nad dziećmi niesie sporo korzyści dla zdrowia osób starszych, nie oznacza to, że powinni oni zajmować się maluchami w pełnym wymiarze godzin. Należy pamiętać, że starsi opiekunowie mogą odczuwać stres fizyczny i psychiczny z powodu dużego zaangażowania w opiece nad wnukami.

Może Cię zainteresować