8 aspektów dotyczących Twojego ciała, które mogą oznaczać, że będziesz żyć dłużej
Co robić, żeby żyć długo i szczęśliwe? Jak duży wpływ na to mamy? Czego unikać, a czemu poświęcać więcej uwagi? To pytania, na które wielu z nas chciałoby poznać odpowiedź. Choć nie ulega najmniejszej wątpliwości, że zdrowe nawyki, a w tym aktywność fizyczna i dobrze zbilansowana dieta mogą wydłużyć nasze życie, są pewne oznaki, które mogą wskazywać na to, że będziemy żyć dłużej.
Portal Brigh Side przyjrzał się wynikom niektórych badań i podzielił się przesłaniami, które mogą sygnalizować, że będziemy żyć dłużej. Spostrzeżenia są naprawdę ciekawe
#1 Wyglądasz młodziej
Ciekawe badania przeprowadzili duńscy naukowcy. Badacze monitorowali 187 par bliźniąt pomiędzy latami 2001-2013. Ostatecznie wyciągnęli następujące wnioski: bliźniak, który wyglądał młodziej, najczęściej żył dłużej.
#2 Jesteś kobietą
Istnieje wiele badań, które dowodzą, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Średnio ta różnica waha się pomiędzy 6 a 8 lat. Skąd takie różnice? Badania prowadzone przez naukowców z University Lyon opublikowane w czasopiśmie Proceedings of National Academy of Sciensec wykazały, że nie jest to spowodowane starzeniem się płci w różnym tempie. Przyczyny należy doszukiwać się w niższym ryzyku śmierci w wieku dorosłym w przypadku kobiet niż u mężczyzn.

#3 Urodziłaś dziecko po 33. roku życia
Niektórzy naukowcy doszli do wniosku, że jeśli urodziłaś dziecko po 33. roku życia, istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz żyć dłużej. Przyczyny doszukują się w tym przypadku w kobiecym układzie rozrodczym. Jeśli ten starzeje się wolniej, to samo dzieje się z resztą ciała.
#4 Twój wskaźnik masy ciała (BMI) waha się pomiędzy 18,5 a 25
Nie trzeba być specjalistą, aby stwierdzić, że nadmierna otyłość skraca życie. Naukowcy zaznaczyli, że właściwy wskaźnik masy ciała dla naszego zdrowia powinien mieścić się pomiędzy 18,5 a 25. Dla porównania wskaźnik nadwagi mieści się w zakresie 25-30, a wskaźnik otyłości powyżej 30. Wskaźnik masy ciała możesz obliczyć sam. BMI to formuła, która wykorzystuje wagę i wzrost do oszacowania obecnej w naszym ciele tkanki tłuszczowej. W tym celu wystarczy podzielić masę dorosłego człowieka w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Oczywiście nie będzie to do końca miarodajny wynik. Wystarczy wziąć pod uwagę kulturystę, który ma bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej. Jego wskaźnik BMI będzie natomiast wysoki ze względu na wysoką objętość tkanki mięśniowej, nie tłuszczu. Nie mniej jednak warto sprawdzić, co pokaże nam wspomniany wskaźnik.
#5 Nie masz oponki na brzuchu
Odkładający się na brzuchu tłuszcz, nawet u osób bez nadwagi, może być przyczyną niektórych chorób serca, które w konsekwencji mogą mieć wpływ na długość życia. Ta sugestia została wysnuta przez badaczy, którzy obserwowali zdrowie pacjentów w latach 2000-2016. Ich zdaniem tłuszcz odkładający się na brzuchu jest bardziej niebezpieczny. Ponadto ci sami badacze zauważyli także, że mięśnie działają niczym magazyn metaboliczny, który pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.
#6 Nie masz problemów ze snem
Spanie poniżej 5-7 godzin na dobę może skrócić życie nawet o 12%. Ile godzin powinniśmy więc spać? Wszystko zależy od wieku. Zaleca się, aby nastolatkowie w wieku od 14 do 17 lat spali 8-10 godzin, młodzież od 18 do 25 lat – 7-9 godzin, dorośli 7-9 godzin, a seniorzy 7 do 8 godzin.

#7 Jesteś praworęczny
Choć to założenie wciąż nie zostało oficjalnie potwierdzone, niektóre badania sugerują, że osoby praworęczne mają tendencję do dłuższego życia.
#8 Jesteś wysoką kobietą
To ciekawe. W świecie nauki pojawiły się podejrzenia, że wysokie kobiety częściej dożywają 90. lat w przeciwieństwie do mężczyzn, w przypadku których nie zaobserwowano zależności pomiędzy wzrostem a długowiecznością. Zaobserwowano natomiast, że dla mężczyzn ćwiczenia ponad 60 minut dziennie mogą mieć znaczny wpływ na zdrowie, a w konsekwencji dłuższe życie.
