×

Oto zaskakujące powody, dla których kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Ewolucja nie kłamie!

Panie dominują nad mężczyznami nie tylko jeśli chodzi o urodę. Jesteśmy zdrowsze i  żyjemy dłużej niż panowie. W ewolucyjnej walce płci największy wpływ na zdeklasowanie mężczyzn pod względem długości życia w ostatnim stuleciu miało jednak to, że przestałyśmy wydawać na świat liczne potomstwo.

Dziś wg WHO kobiety żyją dłużej od mężczyzn średnio o 5 lat, a w Polsce o 9. Ta sytuacja jeszcze niedawno była całkiem odmienna. Aż do XIX wieku w Europie mężczyźni żyli średnio o 2 lata dłużej niż kobiety.

Do zmiany doszło jednak w XX wieku, dopiero po dwóch wojnach światowych – a ten wynik to wcale nie efekt ofiar wojennych. Trudna sytuacja wpłynęła na to, że kobiety mniej chętnie decydowały się na liczne potomstwo. Zaczęły wtedy rodzić aż o połowę mniej dzieci niż w poprzednim stuleciu.

Mniejsza liczba potomstwa = dłuższe życie?

W opinii naukowców z Finlandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych koszty reprodukcyjne, jakie ponoszą kobiety, istotnie wpływają na długość życia. Wykazano, że kobiety rodzące po 15 dzieci żyły przeciętnie o około 6 lat krócej niż kobiety z mniejszą liczbą dzieci. 

Obecnie, gdy posiadamy dostęp do antykoncepcji, a styl życia kobiet się zmienia, sam fakt zachodzenia w ciążę oceniany jest jako pozytywny dla długości życia pań. Rodzimy mniej potomstwa i też później się na nie decydujemy, głównie z powodu studiów i rozwijania kariery.

Hormony to ważna kwestia

Kobiece hormony mogą odgrywać ważną rolę w kwestii długowieczności już od momentu narodzin. Podejrzewa się, że to właśnie dzięki nim w okresie niemowlęcym rzadziej zapadają na poważne choroby, a śmiertelność wśród dziewczynek w pierwszych latach życia jest niższa.

Kobiecymi ciałami rządzą estrogeny, które mają dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i tarczycę. Dopiero w okresie menopauzy, gdy działanie owych hormonów nie jest już tak silne, zaczynamy mieć problemy z chorobami serca.

Kobiety mają też znacznie niższy poziom testosteronu, dzięki czemu według naukowców z Uniwersytetu Stanforda są bardziej odporne na choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze. Wysoki poziom testosteronu przyczynia się u mężczyzn również do zachowań postrzeganych jako ryzykowne, które mogą wpływać na ich długość życia.

Słabsza płeć?

To, co przez długi czas skracało długość życia kobiet, czyli rodzenie licznego potomstwa, pozwoliło im się uodpornić na niektóre kwestie dotyczące naszego życia. Naturalna potrzeba chronienia dzieci i dbania o ich losy dała kobietom szansę na to, by wykształcić umiejętność budowania silnych więzi międzyludzkich. Panie mają znacznie lepszą zdolność do wyrażania emocji np., poprzez płacz i budowaniu relacje. Te cechy pomagają im przetrwać w trudnych sytuacjach.

Mężczyźni natomiast od dawien dawna uczeni byli rozwiązywali swoich problemów na polu walki, w konfrontacyjny i niebezpieczny sposób. Ryzykowne zachowania przyczyniały się do skrócenia długości ich życia i do dziś skłonność ta jest obserwowalna.

Może Cię zainteresować