×

„Długi COVID” niesie za sobą ponad 200 możliwych objawów. Mogą utrzymywać się przez miesiące

Jedni przechodzą zakażenie COVID-19 lżej, inni zdecydowanie ciężej. Jedni chorują krócej, inni dłużej, na co przekładać mogą się pocovidowe powikłania. Naukowcy wciąż starają się ustalić, jakie czynniki wywołują tzw. „długi COVID” – stan, w którym objawy utrzymują się przez miesiące po przebytym zakażeniu COVID-19.

„Długi COVID” niesie za sobą ponad 200 możliwych objawów

Nowe badanie, które zostało opublikowane w EClinicalMedicine, potwierdziło 203 różne objawy „długiego COVID-u”, które rzutują na 10 różnych narządów w organizmie człowieka. Tak liczna ilość objawów pokazuje, z jak rozległą, zróżnicowaną i niebezpieczną chorobą mamy do czynienia. Z tego też względu stojący za badaniem naukowców, którzy sami doświadczyli lub nadal doświadczają objawów „długiego COVID-u”, wzywają badaczy z całego świata do wykrywania możliwie jak największej liczby przypadków długotrwałych skutków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a także do bardziej dokładnych wytycznych klinicznych dotyczących opisywania stanu pacjentów.

Badanie objęło 3762 osób z 56 różnych krajów. To największe i najbardziej wszechstronne badanie, które rzuca nowe światło na „długi COVID”

Najczęściej zgłaszanymi objawami było zmęczenie, złe samopoczucie powysiłkowe (objawy nasilały się po wysiłku fizycznym lub umysłowym), dysfunkcja poznawcza oraz „mgła mózgowa”. Nieco rzadziej pacjentom towarzyszyły halucynacje wzrokowe, drżenie, dysfunkcje seksualne, problemy z pamięcią czy biegunka, a więc cały szereg problemów zdrowotnych zarówno na tle fizycznym jak i poznawczym.

Spośród 3762 respondentów zmagających się z „długim COVID-em”, 2454 zmagało się ze skutkami zakażenia przez co najmniej kolejne sześć miesięcy. W wielu przypadkach przełożyło się to na codzienne życie badanych. 45,2% uczestników, stwierdziło, że zostało zmuszone do skrócenia czasu pracy, podczas gdy 22,3% wcale nie pracowało w trakcie badania.

W ciągu siedmiu miesięcy wielu pacjentów nie wyzdrowiało, nie powróciło do poprzednich standardów pracy i nadal odczuwa znaczne obciążenie, które jest efektem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – piszą naukowcy w opublikowanym artykule

Prawda jest taka, że wciąż nie wiele wiemy o długofalowych skutkach COVID-19, choć wiemy na dzień dzisiejszy zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Objawy wydają się zanikać po zaszczepieniu, ale tylko u niektórych pacjentów. Inne badania wykazały z kolei, że kobiety są bardziej narażone na długofalowe skutki zarażenia COVID-19.

Uważa się, że blisko 1 na 10 osób, które zarażą się COVID-19, nadal odczuwa skutki zakażenia na 12 tygodniu po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu.

Źródła: www.thelancet.com
Fotografie: pixnio.com

Może Cię zainteresować