Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

11 skutków ubocznych „długiego COVID-19”, z którymi powinieneś udać się do specjalisty

„Długi COVID”. Pod tym pojęciem kryją się długoterminowe skutki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Obecnie wciąż nie dysponujemy listą objawów wspólnych dla pacjentów, u których występuje „długi COVID”. Ze względu na fakt, że koronawirus może objawiać się na różne sposoby, mniej lub bardziej nasilone, wiele osób może cierpieć z powodu powikłań po COVID-19, nie zdając sobie sprawy z tego, co jest tego przyczyną.

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że u blisko 1 na 10 osób, które przeszły zakażenie COVID-19, rozwinął się „długi COVID” – objawy choroby utrzymujące się przez ponad trzy tygodnie po przebytym zakażeniu. Jeszcze bardziej niepokojące są ustalenia badaczy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, którzy wykazali, że z długofalowymi skutkami choroby o różnym natężeniu zmaga się nawet jeden na trzech pacjentów.

Dr Ziyad Al-Aly, epidemiolog i szef badań w szpitalu klinicznym Veterans Affairs w St. Louis, w wywiadzie dla Insider przyznał, że syndrom „długiego COVID-u”  może wpływać na prawie każdy organ w organizmie

Oto 12 skutków ubocznych „długiego COVID-19”, z którymi powinieneś udać się do specjalisty:

#1 Mgła mózgowa

Analiza licznych badań nad skutkami COVID-19, które nie zostały jeszcze oficjalnie zweryfikowane, wykazały, że jedna na pięć osób, które doświadczyły „długiego COVID-u”, miała do czynienia z tzw. mgłą mózgową na sześć miesięcy po zakażeniu. Mgła mózgowa występowała zarówno u hospitalizowanych pacjentów, a także tych, którzy przechodzili zakażenie w domach.

długi COVID-19
Pixabay

#2 Zmęczenie

Badania przeprowadzone w Chinach wykazały, że aż 6 na 10 hospitalizowanych z powodu COVID-19 pacjentów zgłosiło zmęczenie i osłabienie na sześć miesięcy po przebytym zakażeniu. Zarówno mgła mózgowa, jak i zmęczenie są objawami zespołu chronicznego zmęczenia.

#3 Problemy ze snem

Według analizy 51 badań 1 na 5 pacjentów, które doświadczyły „długiego COVID-u”, zgłaszało problemy ze snem na sześć miesięcy po zachorowaniu.

długi covid-19
thebeyondsleeptrainingproject

#4 Duszności i uporczywy kaszel

Duszność i uporczywy kaszel są dość powszechne wśród osób, które przeszły zakażenie COVID-19. Według badań przeprowadzonych na ponad 73 000 amerykańskich weteranach, niepożądane skutki potrafią utrzymywać się od jednego do sześciu miesięcy po zakażeniu.

#5 Problemy z sercem

Według badań amerykańskich badań kołatanie serca i nieregularne jego bicie były stosunkowo częstym objawem wśród osób, które przeszły zakażenie COVID-19. Wspomniane osoby były również bardziej narażone na ryzyko rozwoju niewydolności serca, miażdżycy i zakrzepów krwi w ciągu sześciu miesięcy po zakażeniu.

11 skutków ubocznych „długiego COVID-19”, z którymi powinieneś udać się do specjalisty
Flickr

#6 Objawy neurologiczne i choroba psychiczna

Na podstawie jednego z większych badań naukowcy doszli do wniosku, że ponad jedna trzecia osób, które przeszły zakażenie COVID-19 i zmagały się z „długim COVID-em”, doświadcza objawów neurologicznych lub choroby psychicznej w ciągu sześciu miesięcy od zakażenia. Najczęściej były to zaburzenia lękowe lub zaburzenia nastroju, a nawet depresja.

#7 Utrata węchu

Według badania przeprowadzonego w USA, jedna trzecia osób, które utraciły węch w wyniku zakażenia, nie odzyskały tego zmysłu przez co najmniej dwa kolejne miesiące.

Loss Of Smell Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

#8 Objawy jelitowe, takie jak utrata apetytu lub biegunka

Niewielkie badanie przeprowadzone z Chinach wykazało, że ponad 40 procent pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 zgłosiło problemy związane z jelitami na trzy miesiące po przebytym zakażeniu. Najczęstszymi objawami były utrata apetytu, nudności, refluks żołądkowy i biegunka.

#9 Wysypka skóra lub wypadanie włosów

Według badań amerykańskich weteranów, osoby, które przeszły zakażenie COVID-19, zgłaszały wysypki skórne na sześć miesięcy po chorobie.Badanie przeprowadzone w Chinach wykazało utratę włosów u 22 procent pacjentów sześć miesięcy po hospitalizacji.

11 skutków ubocznych „długiego COVID-19”, z którymi powinieneś udać się do specjalisty
Pixabay

#10 Ucisk w klatce piersiowej, ból stawów i mięśni

W badaniu dotyczącym długofalowych objawów zakażenia COVID-19 opublikowanym w grudniu 9 na 10 osób zgłosiło objawy, takie jak ucisk w klatce piersiowej, bóle mięśni i bóle stawów na miesiąc po zakażeniu. U części respondentów objawy te utrzymywały się przez co najmniej siedem miesięcy.

#11 Cukrzyca

Według badań przeprowadzonych wśród amerykańskich weteranów, pacjenci, którzy mieli do czynienia z długofalowymi skutkami COVID-19, mieli o 39% większe ryzyko zachorowania na cukrzycę w ciągu sześciu miesięcy od zakażenia.

długi covid-19
Pxhere

To nie koniec listy niepożądanych objawów „długiego COVID-19”

Pacjenci zgłaszali wiele innych objawów, które nie zostały jeszcze uwzględnione przez naukowców w badaniach. Takim przykładem są np. nieregularne miesiączki w przypadku kobiet czy bardziej nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego. Są też tacy, którzy skarżyli się na silny szum lub uporczywe dzwonienie w uszach. Co ciekawe, niektórzy pacjenci z „długim COVID-19” zgłaszali, że po zaszczepieniu się niepożądane objawy przycichły lub całkowicie ustąpiły, podczas gdy w przypadku innych zostały one nasilone.

Źródła: www.sciencealert.com
Fotografie: www.flickr.com