Kategorie UrodaWłosyZdrowie

Ze stresu można osiwieć, ale dlaczego tak się dzieje? Naukowcy dokonali ciekawego odkrycia

Mówi się, że jedną z konsekwencji długofalowego stresu jest siwizna. Jak to jednak wytłumaczyć? Co ma wspólnego zmiana w kolorze włosów z tym, co odczuwamy? Naukowcom w końcu udało się znaleźć odpowiedź, która… nie potwierdza dotychczasowych teorii. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości dzięki odkryciu badaczy wiele osób będzie mogło odstawić farby do włosów na bok.

Siwienie to naturalny proces

Siwienie to naturalny proces, który ma związek z procesami starzenia. Przyczyny możemy się doszukiwać także w uwarunkowaniach genetycznych, a także prowadzonym stylem życia – im więcej się stresujemy, tym większa szansa, że osiwiejemy. Istnieje nawet takie pojęcie, jak syndrom Marii Antoniny. Legenda głosi, że Maria Antonina osiwiała w jedną noc przed ścięciem włosów.

Free Images - SnappyGoat.com- hair

Czy odczuwanie stresu faktycznie wpływa na zmianę koloru włosów?

Jeśli tak jest, to jak to wytłumaczyć? Do tej pory mówiło się, że odpowiedzialne w tym przypadku są hormony bądź reakcje autoimmunologiczne. Jaką wiedzę na ten temat mamy dzisiaj?

Wikimedia Commons

Wiedzę na ten temat postanowili zgłębić badacze z Harvardu i Uniwersytetu w Sao Paulo, którzy wciąż nie są pewni, jakie mechanizmy wpływają wówczas na zmianę koloru włosów. Wnioski z badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature”.

Badanie zostało przeprowadzone na myszach. Myszach, których futro stało się siwe na skutek silnego stresu wywołanego walką bądź ucieczką. Co się okazało? Komórki macierzyste, które znajdują się w mieszkach włosowych i odpowiadają za kolor owłosienia, zostały uszkodzone. Czyżby to dlatego stres powodował przedwczesne siwienie także u ludzi?

white, boy, mouse, animal, cute, isolated, male, pet, fur, young, critter, macro, small, brown, mammal, closeup, close, hamster, rodent, fauna, close up, rat, face, nose, eyes, whiskers, grey, lovely, tail, furry, ears, hairy, smell, vertebrate, funny, creature, hairs, up, beautiful, soft, domestic, pretty, cuddly, pest, attractive, gorgeous, sniff, mice, vermin, gerbil, muroidea, muridae

100 tys. mieszków włosowych na głowie przeciętnego człowieka

Kolor włosów jest definiowany przez komórki macierzyste (melanocytami). To właśnie one wytwarzają absorbujące światło pigmenty melaninowe. Wielocząsteczkowe barwniki pełnią także funkcję ochronną przez działaniem promieniowania UV i odpowiadają za eliminację wolnych rodników. Wraz z upływem czasu pula melanocytów się wyczerpuje, w wyniku czego włosy zaczynają blaknąć. Kiedy dojdzie do całkowite utraty pigmentu, stają się siwe.

Czy będziemy mogli zapobiec procesom siwienia?

Badanie opublikowane w „Nature” wykazało, że na wspomnianych melanocytach znajdują się tzw. receptory β2-adrenergiczne. Receptory, które reagują na noradrenalinę – neuroprzekaźnik biorący udział w reakcji na stres. Utrata tego receptora mogłaby więc pozwolić zablokować siwienie wywołane stresem. Nasuwa się jeszcze pytanie, czy mechanizm wyczerpywania melanocytów w odpowiedzi na stres jest taki, jak ten, który powoduje siwienie wynikające z procesów starzenia. Jeśli tak, bardzo możliwe, że już w niedalekiej przyszłości uda się zatrzymać lub znacząco spowolnić procesy siwienia, z którymi tak wiele osób nie potrafi się pogodzić. W końcu siwienie to oznaka przemijania…

Źródła: www.onet.pl
Fotografie: pxhere.com, pixabay.com