×

Zrzucisz zbędne kilogramy nawet z niedoczynnością tarczycy. Poznaj dietę bogatą w błonnik

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym narząd produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Schorzenie to występuje u około 5% dorosłych, ale wielu z nas może nawet nie zdawać sobie sprawy, że cierpi z jego powodu. Jak możemy sobie pomóc w przypadku, gdy tarczyca nie pracuje prawidłowo?

Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem czynności tarczycy, gdyż występuje u około 5% dorosłych kobiet i 1% mężczyzn. Prawdopodobieństwo wystąpienia niedoczynności tarczycy wzrasta z wiekiem, a szczególnie wysokie jest wśród osób, które ukończyły 60 rok życia. Choroba ta występuje również u ludzi młodych i dzieci.

Odpowiednia dieta przy niedoczynności tarczycy to konieczność, gdyż nieprawidłowo funkcjonujący metabolizm sprawia, że szybko przybieramy na wadze. Hormony tarczycy do rozwinięcia swojego potencjału biologicznego wymagają jodu. Z tego względu jego zalecana ilość w diecie powinna wynosić około 150 ug. To bardzo ważna wskazówka przy układaniu diety dla osób z nadczynnością tego gruczołu

Dieta przy niedoczynności tarczycy

To dzięki diecie możemy przyspieszyć metabolizm i uzupełnić niedobory wielu składników potrzebnych organizmowi w walce z niedoczynnością tego bardzo ważnego gruczołu. Przy tej dolegliwości polecana jest dieta bogata w białko, węglowodany z niskim indeksem glikemicznym, warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze.

Ilość kalorii powinna być odpowiednio dopasowana do trybu życia chorego. Podczas kuracji odchudzających nie powinno się ograniczać ilości zjadanych kalorii, ponieważ zabieg ten dodatkowo zwolni metabolizm i będzie powodował tycie. Warto również zadbać o dostarczenie sobie odpowiedniej ilości ruchu i skorzystać z wiedzy profesjonalnego dietetyka, aby odpowiednio ułożyć dietę.

Trawienie białek wymaga wydatkowania przez organizm największej ilości energii. Ich duża ilość w jadłospisie przyspiesza metabolizm nawet do 25%. To właśnie z tego powodu tarczyca lubi chudy drób, ryby morskie, cielęcinę, jajka. Odpowiednio wysokie spożycie białka zapobiegnie także wypadaniu włosów, które często towarzyszy chorobom tarczycy.

Niedoczynność związana jest nierzadko z insulinoopornością, dlatego energii powinny dostarczać węglowodany, które nie trawią się zbyt szybko. Dzięki takiemu rozwiązaniu glukoza przedostaje się do krwiobiegu stopniowo, co z kolei reguluje uwalnianie insuliny.

Kolejnym ważnym elementem w diecie osób cierpiących na niedoczynność tarczycy jest obecność błonnika. Minimalna ilość tego składnika to 25 g dziennie, ze względu na częste zaparcia, które towarzyszą chorym. Szczególnie polecane jest siemię lniane, orzechy i ziarna, jabłka, gruszki, warzywa, pieczywo pełnoziarniste.

Warto również zadbać o odpowiednią dawkę selenu i cynku w menu. Te pierwiastki ułatwiają zamianę hormonu T4 na T3, który skuteczniej działa w komórkach. Dawkę od 15 do 25 miligramów cynku i 400 mikrogramów selenu powinno się uzupełniać przy użyciu suplementacji po konsultacji z endokrynologiem.

Nie można zapomnieć także o dostatecznej ilości dobrych tłuszczy w menu osoby cierpiącej na niedoczynność tarczycy. Ich doskonałym źródłem jest oliwa z oliwek, olej lniany oraz tran. Łyżka zdrowego tłuszczu codziennie rano pobudzi wątrobę do przemiany T4 w T3 a co za tym idzie, metabolizm skutecznie przyspieszy swoją pracę.

 

Może Cię zainteresować