Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

Dieta na poprawę humoru i poczucie szczęścia. Na które produkty warto postawić?

Nie da się ukryć, że panująca na zewnątrz aura i cała sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 nie sprzyja naszemu samopoczuciu, nastrojowi i poczuciu szczęścia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ogromną rolę w tym przypadku odgrywają produkty, które trafiają do naszego żołądka. O ile niektóre z nich mogą nam poprawić nam humor i sprawić, że szara codzienność stanie się piękniejsza, o tyle są też takie, które działają wręcz przeciwnie.  Przyjrzyjmy się im z bliska…

Bądź szczęśliwa już od śniadania

Skoro jedzenie ma wpływ na samopoczucie i nastraja Cię na cały dzień, ogromną rolę będzie miało tutaj to, co zjesz na śniadanie. Oto produkty, które warto włączyć do swojego pierwszego posiłku: ser parmezan, garść migdałów, orzechy brazylijskie, nasiona dyni, kromka chleba razowego z masłem, herbata zielona, słaba czara kawa, banan czy jajko sadzone z ziołami.

Pixabay

Poprawa humoru

Jesz tłusto? Nie dziw się, że czujesz się ociężały i masz spadek energii – w końcu Twój organizm musi skupić się na trawieniu ciężkostrawnych posiłków. Co więcej powinno znaleźć się w Twojej diecie?

  • aminokwasy – aminokwasy uchodzą za naturalne antydepresanty. To one są podstawowym budulcem wszystkich białek, transportują tlen i przewodzą impulsy nerwowe, podczas gdy niewielkie cząsteczki białek uwalniają z krwi do mózgu seratoninę zwaną hormonem szczęścia. I tak oto wysokiej jakości białko znajdziemy w soi, wołowinie, mleku w proszku, słoneczniku czy płatkach owsianych. Neuroprzekaźniki hormonu szczęścia będą występowały z kolei w migdałach, marchewce, szpinaku, awokado czy ziarnach dyni.
  • selen – selen zapobiega zachorowaniom na nowotwory, a także łatwemu popadaniu w stres. Jego niedobór może z kolei przyczyniać się do wzrostu poziomu agresji czy depresji. Które produkty będą zawierały najwięcej selenu? Grzyby, brokuły, kapusta, cebula, owoce morza i orzechy brazylijskie (nie mogą być solone ani wybielane). Warto włączyć te produkty do śniadania, dzięki czemu zapewnisz sobie lepsze samopoczucie na cały dzień!
Wikimedia Commons
  • magnez – tym razem dobre wieści dla miłośników… czekolady! Gorzkiej czekolady – przynajmniej 70 proc. kakao. Dodatkowym plusem będzie zawartość dmuchanego ryżu, który dostarczy Ci witamin B9 i B12 niezbędnych dla równowagi systemu nerwowego. Świetnym źródłem niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania pamięci, budowy kości, a przede wszystkim poprawy nastroju magnezu są także ziarna słonecznika, migdały, sezam czy wspomniane już orzechy brazylijskie. Wystarczą 2-3 kostki czekolady dziennie lub garść wymienionych ziaren.
  • ryby i tłuszcze roślinne – kwasy, których organizm nie jest w stanie wyprodukować sam, muszą być dostarczane z zewnątrz. To one będą brały udział w procesie uaktywniania wydzielania melatoniny – hormonu regulującego sen i rytm biologiczny. Śledź, tuńczyk, łosoś, a także oliwa, olej słonecznikowy czy olej z orzechów świetnie się tutaj sprawdzą.

Zdawałaś sobie sprawę z tego, że dieta ma ogromny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie?

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: pixabay.com