×

Jak zareaguje Twój organizm, jeśli całkowicie wykluczysz ze swojej diety owoce i warzywa?

Nie odkryjemy Ameryki podkreślając, że owoce i warzywa odgrywają niezwykle istotną rolę w naszej diecie. Wystarczy spojrzeć na fakt, że zarówno jedne jak i drugie zawierające wiele cennych składników odżywczych, które nie sposób znaleźć z żadnej innej żywności. To właśnie one są źródłem witamin, minerałów i pierwiastków, które służą naszemu, szeroko rozumianemu zdrowiu.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co by się stało, gdybyśmy tak całkowicie wykluczyli ze swojego jadłospisu zarówno owoce, jak i warzywa? Depresja, brzydki zapach ciała czy zaburzeni widzenia – to tylko niektóre z konsekwencji, jakie mogą nas czekać, jeśli całkowicie wykluczymy ze swojej diety wspomniane produkty. To jednak kropla w morzu konsekwencji zdrowotnych, których każdy z nas wolałby uniknąć. Kiedy dowiesz się o nich więcej, bardzo możliwe, że od razu po przeczytaniu artykułu chwycisz za jabłko lub marchewkę.

Jak może odbić się to na Twoim organizmie, jeśli całkowicie wykluczysz ze swojej diety owoce i warzywa?

#1 Zaburzenia widzenia nocą

Każdy, kto ma problemy z widzeniem po zmierzchu, wie, jak uciążliwy jest to problem, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy usiąść za kierownicą samochodu. Aby uchronić się przed tego typu sytuacją, musisz spożywać produkty bogate w witaminę A, która z kolei występuje w dwóch postaciach. W postaci retinolu i beta-karotenu. Retinol można znaleźć w wątrobie dorsza, oleju rybnego i jajach. Należy mieć się jednak na baczności i nie spożywać tych produktów w nadmiarach, co mogłoby być toksyczne dla naszego organizmu. Nieco inaczej to wygląda w przypadku beta-karotenu, który w przewodzie pokarmowym jest zamieniany w witaminę A w takiej ilości, jakiej potrzebuje organizm. Nie istnieje więc ryzyko przedawkowania, a co za tym idzie spożywanie zarówno produktów, jak i suplementów diety z beta-karotenem nie niesie zagrożenia dla zdrowia.

#2 Ciało może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach

Podobnie jak kolor oczu i włosów, to właśnie genetyka determinuje naturalny zapach naszego ciała. Zapach, który pochodzi z naszych gruczołów łojowych i potowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że także pokarm, który spożywamy, ma duży wpływ na zapach naszego ciała. Badania wykazały, że osoby, które jedzą owoce i warzywa, wydzielają przyjemniejszy, naturalny zapach.

#3 Depresja

Naukowcy zgodnie uważają, że jelita i mózg są ze sobą ściśle powiązane. Oznacza to, że odpowiednio zbilansowana dieta może rzutować nie tylko na naszą sylwetkę, ale jest także zdrowie psychiczne. Liczne badania dowodzą, że kiedy odmawiamy sobie jedzenia warzyw i owoców, jesteśmy bardziej narażeni na depresję.

#4 Wzrost ciśnienia krwi

Osoby, które spożywają niewiele owoców i warzyw lub nie spożywają ich wcale, są bardziej narażone na nadciśnienie w porównaniu do osób, które jedzą warzywa i owoce regularnie. Lekarze bardzo często zalecają osobom, które mają wysokie ciśnienie krwi, dietę bogatą w owoce i warzywa.

#5 Problemy z trawieniem

Warzywa i owoce są cennym źródłem nierozpuszczalnego błonnika, który ułatwia opróżnianie. Warto podkreślić, że spożywanie niewielkich ilości błonnika jest uważane za jedną z głównych przyczyn zaparć. Dietetycy bardzo często są w tym przypadku jednomyślni i osobom, które mają problemy z zaparciami, zalecają spożywanie większej ilości owoców oraz warzyw.

Pixabay

Pixabay

#6 Zakrzepy

Winogrona, zielone warzywa liściaste czy czosnek to produkty, dzięki które minimalizują ryzyko wystąpienia w naszym krwiobiegu niebezpiecznych zakrzepów. Ponadto witamina C, która znajduje się w owocach, pomaga ograniczyć ryzyko zagęszczenia i krzepnięcia krwi, przez co często jest uważana za niezbędną dla zdrowia naszego serca.

#7 Cienie pod oczami

Cienie pod oczami mogą być spowodowane wieloma czynnikami, m.in. zmniejszonym przepływem krwi, co może prowadzić do powstawania widocznych na skórze przebarwień (siniaków). Z pomocą przychodzi tutaj witamina K, która znajduje się m.in. w brokułach, szpinaku, kapuście i sałacie. To właśnie ona pomaga naszemu sercu swobodnie pompować krew w organizmie i zapobiega powstawaniu siniaków. Niedobór tej witaminy może prowadzić do nierównego kolorytu skóry, uszkodzenia skóry czy jej niebieskiego odcienia.

#8 Próchnica

Spożywanie jabłek lub innych owoców i warzyw bogatych w błonnik w naturalny sposób oczyszcza zęby i zwiększa wydzielanie śliny. W momencie, gdy nasze usta są odpowiednio nawodnione, „zmywane” są szkodliwe kwasy i bakterie. Ponadto owoce i warzywa zawierają witaminy A, C oraz wapń, który wzmacnia zęby.

Ile owoców i warzyw dziennie?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby minimalne spożycie warzyw i owoców na dzień wynosiło 400 gramów.

To teraz przyznaj się, czy w Twojej diecie jest miejsce na owoce i warzywa?

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.youtube.com

Może Cię zainteresować