Kategorie CiałoDieta i odchudzanieOdżywianieOtyłośćUrodaZdrowe zakupyZdrowie

Adel zdradziła nazwę i szczegóły swojej diety. Próbowała wiele razy i tylko ta metoda zadziałała

Jakiś czas temu media obiegło zdjęcie Adele, która swoją figurą zachwyciła dosłownie cały świat. Zamiast puszystej gwiazdy mogliśmy zobaczyć zgrabną, szczupłą i uśmiechniętą piosenkarkę. Miliony ludzi zaczęło zadawać sobie wówczas pytanie, jak tego dokonała? Dziś już wszystko jest jasne. Stała za tym przede wszystkim dieta sirt.

Dieta sirt – co to takiego?

Autorami diety sirtfood jest dwójka Brytyjczyków, naukowców z Uniwersytetu w Surrey w Anglii i specjalistów ds. odżywiania, którzy w 2016 roku wydali książkę pt. „The Sirtfood Diet”. Książkę, w której to dokładnie opisali dietę SIRT. Czym na tle innych diet wyróżnia się dieta sirtfood? Co pozwoliło osiągnąć Adele tak spektakularny efekt?

Instagram

Jak sama nazwa diety wskazuje, chodzi o sirtuiny – białka zwane genami młodości i zgrabnej sylwetki. Rolą wspomnianych białek jest: ochrona komórek przed stanami zapalnymi, zdolność do regulowania metabolizmu, spowolnienie starzenia się organizmu, spalanie tłuszczu, zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę i zwiększania masy mięśniowej.

Najbardziej istotne w diecie sirt są produkty, które należy włączyć do swojego jadłospisu, przy jednoczesnym wykluczeniu produktów przetworzonych, niezdrowych i tych powstałych z białej mąki. Przechodząc już do samego wnętrza diety sirt, brytyjscy naukowcy skonstruowali plan żywieniowy, który ma sprawić, że w ciągu 7 dni waga spadnie średnio o 3 kolejne kilogramy. Jak to możliwe? Otóż dieta skutecznie łączy znaczne cięcie kaloryczne ze spożywaniem zielonych koktajli bogatych w aktywatory sirtuin.

Instagram

20 najważniejszych produktów na diecie sirtfood

 1. Papryczka chili
 2. Gryka
 3. Kapary
 4. Seler naciowy
 5. Kakao
 6. Kawa
 7. Oliwa z oliwek extra virgin
 8. Zielona herbata i matcha
 9. Jarmuż
 10. Rukola
 11. Lubczyk
 12. Daktyle
 13. Natka pietruszki
 14. Czerwona cykoria
 15. Czerwona cebula
 16. Czerwone wino
 17. Soja
 18. Truskawki
 19. Kurkuma
 20. Orzechy włoskie
Instagram

Przepis na zielony koktajl z diety Adele

Skład:

 • 1 zielony ogórek (lub duża garść zielonych liści)
 • 2 łodygi selera naciowego
 • kilka gałązek natki pietruszki
 • 1 jabłko,
 • 1⁄2 cytryny,
 • 2 krople oleju lnianego
 • 1∕3 szklanka wody (lub naparu z zielonej herbaty)

Sposób przygotowania:

Wyciśnij w wyciskarce lub sokowirówce sok z ogórka, selera, jabłek, cytryny i dodaj natkę pietruszki. Do tak przygotowanej mieszanki dolej wodę lub napar z zielonej herbaty, dobrze wymieszaj i wypij.

Instagram

Główne założenia diety Adele (sirtfood)

 • 4 posiłki dziennie w odstępie co najmniej 1,5 godziny
 • ostatni posiłek spożywamy najpóźniej o godzinie 19.00
 • wymagana jest aktywność fizyczna
 • przez pierwszy 3 dni diety należy ograniczyć swój jadłospis do 1000 kcal dziennie – 3 zielone soki i jeden posiłek
 • w kolejnym tygodniu dobijamy do 1500 kcal dziennie – dwa soki i dwa posiłki oparte na produktach z listy
Instagram

Dieta sirt – etapy

Autorzy diety dzielą dietę sirtfood na cztery fazy, które w pewien sposób się od siebie różnią:

Etap I (1-3 dzień)

Na tym etapie dzienna kaloryczność powinna wynosić 1000 kcal. Nie ma więc mowy o przejadaniu się. Jedyne, co spożywamy, to 3 koktajle sirtuinowe i jeden posiłek sirtuinowy.

Etap II (4-7 dzień)

Tutaj zjemy już nieco więcej – kaloryczność na tym etapie wynosi 1500 kcal. Spożywamy w tym czasie 2 koktajle sirtuinowe i 2 posiłki, w skład których powinny wchodzić wyżej wymienione produkty.

Etap III (8-14 dzień)

Na etapie trzecim nie ma już konkretnych restrykcji kalorycznych. Spożywamy natomiast 3 posiłki, 1-2 przekąski i jeden koktajl sirtuinowy.

Etap IV (od 15. dnia)

Od 15. dnia również nie ma już restrykcji kalorycznych. Ważne jest natomiast, aby zadbać o jak największy udział w diecie produktów sirtfood. Autorzy diety zalecają, aby jeść na tym etapie 3 posiłki sirtuinowe oraz jedną lub dwie przekąski.

Ważne!

Dietetycy ostrzegają, że ze względu na drastyczną redukcję kcal, diety tej nie powinien stosować każdy, dlatego przed jej stosowaniem warto skonsultować się z lekarzem/dietetykiem. Co więcej, wciąż nie ma wystarczającej liczby badań na ludziach, aby jednoznacznie stwierdzić, że dieta sirtfood jest dla nas w zupełności bezpieczna. Nikt bowiem nie jest w stanie na tak ubogiej energetycznie diecie długo funkcjonować, zwłaszcza, jeśli w ciągu dnia mamy dużo ruchu.

Źródła: expressilustrowany.pl