×

Naukowcy znaleźli rozwiązanie, dzięki któremu skutecznie zdezynfekujesz jednorazową maseczkę

Minęło już blisko 2 lata, odkąd potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia COVID-19 na świecie. Od tego czasu zużyto na świecie miliardy maseczek. Do tych najczęściej stosowanych należą te jednorazowe, które (nie oszukujmy się) są przez ludzi noszone wielokrotnie. To z myślą o takich osobach naukowcy przeprowadzili ciekawe eksperyment. Dziś już wiadomo, że jednorazowe maseczki można skutecznie w prosty zdezynfekować samemu w domu!

Reklama

Disposable Face Masks Blue

Dezynfekcja jednorazowych maseczek

Co zrobić, aby jednorazowa maseczka stała się skuteczną maseczką wielorazowego użytku? Jak skutecznie ją zdezynfekować? Nad odpowiedzią na te pytania pracowali badacze z amerykańskiego Rice University. Dziś już znają odpowiedź.

Chcesz zdezynfekować maseczkę jednorazową? Ogrzej ją w temperaturze 70 stopni Celsjusza przez 5 minut – świetnie sprawdzi się w tym celu domowy piekarnik! Tyle czasu wystarczy, aby pozbyć się 99,9% koronawirusów! Co bardzo istotne, struktura maseczki nie ulegnie przez ten czas zmianie (nadal będzie chronić). Jest to temperatura na tyle niska, że włókna nie tracą swojej struktury nawet podgrzewane przez pół godziny.

Reklama

Korzystając z tego rozwiązania nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także przyczynisz się do dbania o środowisko. Wbrew pozorom maseczki jednorazowego użytku nie są papierowe. Są wykonane z włókien polipropylenu, czyli tworzywa sztucznego. Skuteczna metoda dezynfekcji maseczek może pomóc rozwiązać problem tzw. „pandemicznych śmieci”.

Inne sposoby na dezynfekcję jednorazowych maseczek, które nie były na tyle skuteczne

Inną metodą walki z mikrobami, której przyjrzeli się naukowcy, jest promieniowanie ultrafioletowe (UV). Nie każdy ma jednak dostęp do takiego rozwiązania, przez co jest mało praktyczne. Ponadto rozwiązanie niespecjalnie nadaje się ono do sterylizacji maseczek, które mają zaszewki i zgięcia – promieniowanie może tam nie dotrzeć.

Reklama

A co z rozgrzaną parą wodną, której wysoka temperatura również skutecznie zwalcza mikroorganizmy? Niestety, pod wpływem jej działania maseczka traci swoją strukturę, a przede wszystkim skuteczność. W konsekwencji działania gorącą parą wodną na maseczkę powstają na tyle duże „dziury”, że koronawirusy bez problemy się przez nie przedostaną.

Badacze przyjrzeli się również działaniu chemicznym środkom dezynfekującym tj. związki chloru, woda utleniona czy alkohole. Co prawda są to skuteczne środki, ale pozostawiają na maseczce szkodliwe związki chemiczne, które są efektem reakcji z tworzywem lub znajdującymi się na maseczce mikrobami.

Reklama
Źródła: news.rice.edu, www.sciencedirect.com, www.crr.columbia.edu, www.nature.com
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować

Reklama