Kategorie Choroby psychicznePsychologia

7 sygnałów depresji ukrytej. Chorego łatwo pomylić z leniwą osobą

Wielu osobom wydaje się, że depresja jest widoczna na pierwszy rzut oka. Jednak nie zawsze tak jest.

https://www.freepik.com/free-photo/trapped-man-screaming-fabric_3631077.htm

Depresja ukryta – co to?

Często bywa tak, że chory nie wie o tej chorobie. Podstawowym problemem jest brak wiedzy na jej temat. Poznaj zatem wszystkie 7 symptomów depresji ukrytej.

#1 Depresja ukryta – ciągłe zmęczenie

Zmęczenie, które nie przechodzi po odpoczynku to znak, że może to oznaczać depresje ukrytą. Często nie wiemy skąd bierze się zmęczenie, a swój stan taka osoba obwinia pracę.

#2 Depresja ukryta – łatwa irytacja

Mimo, że przyjęło się, ze osoby chore na depresje są raczej wycofane i ciche, to musimy wiedzieć, że irytacja jest im bliska. Próbują w ten sposób poradzić sobie z codziennymi sprawami.

#3 Depresja ukryta – obojętność na innych

Osoba z depresją często nie pielęgnuje w sobie uczuć, dlatego też wydaje się być w odbiorze osobą zimną i osowiałą, co może budzić zdziwienie innych i niezrozumienie, a także spowodować złą ocenę takiej osoby.

#4 Depresja ukryta – rezygnacja z ulubionych zajęć

Brak energii ciała to również brak energii dla ducha. Takiej osobie może się po prostu nie chcieć być tak aktywnym jak kiedyś. Swoje hobby porzuca bez większego problemu, mimo, że kiedyś nie potrafiła bez tego żyć. Jeżeli masz taką osobę obok siebie, porozmawiaj z nią o przyczynie takiego działania. Jeżeli takiej nie ma, może to oznaczać depresje. 

#5 Depresja ukryta – złe nawyki żywieniowe

To nic innego jak zaniedbywanie własnego ciała, a nadmierne jedzenie może być po prostu zajęciem się czymś. Możliwe, że pojawi się także brak apetytu. Często takie zachowanie jest mylone z lenistwem, a to tylko może upewniać chorego w złym przekonaniu, że nie jest niczego wart.

#6 Depresja ukryta – presja

Depresja jak pisałam wyżej, zabiera energię do życia. To powoduje, że rzeczy, które ma wykonać chory mogą go przerosnąć, a wtedy czuje się pod presją działania innych osób. 

#7 Depresja ukryta – wahania nastroju

Depresja to nie tylko smutek. Często objawia się ona wahaniami nastrojów i uczuć. Bywa, że są dobre i złe dni. A czas, kiedy chory ma dobry humor nie oznacza, że wyzdrowiał. 

Depresja ukryta – jak działać i leczyć?

Depresja nie jest już takim tematem tabu jak kiedyś. Występuje powszechnie i choruje na nią wiele osób, niezależnie od statusu społecznego. 

Należy jednak depresje traktować poważnie i nie leczyć jej na własną rękę z nadzieją, że szczera rozmowa pomoże chorej osobie. Taka osoba powinna udać się do lekarza, który pokieruje dalszym leczeniem. 

Źródło: wykop.pl | Fotografie: www.freepik.com