Kategorie UrodaZdrowieZęby

7 wskazówek dentystów o pielęgnacji zębów, których lekceważenie przyniesie przykre konsekwencje

Dobrze mieć przyjaciela, który jest dentystą, prawda? Oczywiście nie będzie przyjmować Cię na wizytę za darmo, ale zawsze może udzielić jakiejś pożytecznej porady i ostrzec przed niebezpieczeństwami, o których nawet nie pomyślałeś.

Nasze zdrowie jamy ustnej zależy nawet od najdrobniejszych szczegółów

Nie wiedziałam o tych małych rzeczach. Ale teraz nie będę spędzać godzin na piciu filiżanki kawy… Poznaj najczęstsze błędy, jakie robimy podczas pielęgnacji zębów.

#1 Nie myj zębów zaraz po posiłku – w ten sposób bardzo łatwo jest uszkodzić szkliwo (szczególnie w przypadku użycia twardej szczoteczki do zębów)

Jedzenie i napoje zakłócają równowagę pH w jamie ustnej i sprawiają, że szkliwo zębów staje się trochę bardziej miękkie przez krótki czas. Dentyści zalecają mycie zębów co najmniej 30-40 minut po posiłku.

#2 Odwiedzający basen są narażeni na ryzyko

Oczywiście nikt nie mówi, że pływanie nie jest korzystne dla zdrowia. Problem polega jednak na tym, że chemikalia stosowane do dezynfekcji wody w basenach mają straszliwy wpływ na zęby.

W latach 80. amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań skupiających się na zdrowiu zębów profesjonalnych pływaków, z których 40% cierpiało z powodu szkliwa szklistego.

Co więc należy zrobić? Staraj się trzymać wodę z basenu z dala od ust i pływać w świeżej lub słonej wodzie w okresie letnim.

#3 Należy pić kawę od razu, a nie w ciągu 30 minut

Pomyśl o tym, jak pijemy kawę lub herbatę w pracy. Nalewamy pełną filiżankę gorącej kawy i pijemy ją małymi łykami, ciągle rozmawiając z naszym kolegą i odpowiadając na e-maile. Podczas gdy my to robimy, kawa (zwłaszcza kawa z cukrem) pracuje nad zniszczeniem szkliwa naszych zębów. Najlepiej wypić ten napój tak szybko, jak to możliwe.

Post udostępniony przez @osski_2

#4 Jest powód, dla którego ginekolodzy zalecają sprawdzanie zębów przed planowaniem ciąży

Po pierwsze, wnęka jest otwartym źródłem infekcji, która rozprzestrzenia się z tkanek zębów na dziąsła, a następnie może dostać się do krwioobiegu i wpłynąć na płód. Może to doprowadzić do przedwczesnego porodu, a u dziecka do poważnych chorób wrodzonych.

Po drugie, zapalenie przyzębia jest również bardzo niebezpieczne, ponieważ może zmniejszyć zdolność reprodukcyjną zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. I nawet jeśli dojdzie do poczęcia, dziecko może urodzić się przedwcześnie lub z bardzo niską masą urodzeniową.

#5 Szczotkowanie zębów pod prysznicem nie jest najlepszym pomysłem

Dbając o zęby, najlepiej, jeśli nie rozpraszają cię żadne inne rzeczy. Jest to proces, który należy wykonać bardzo uważnie. Aby nauczyć dzieci mycia zębów przez określony czas, lekarze zalecają włączenie ich ulubionej piosenki. Będzie przyciągał uwagę Twojego dziecka przez 2-3 minuty (tyle czasu zajmuje usunięcie płytki nazębnej i pozbycie się bakterii).

#6 Fasola może jeszcze bardziej uszkodzić złe zęby – kto by pomyślał, że fasola może uszkodzić zęby? Chodzi o fitohemaglutyninę, którą zawierają

To białko, które prowokuje szybki podział komórek. Jedzenie fasoli może prowadzić do ziarniniaka. Oczywiście ryzyko jest dość niskie, ale najlepiej jest upewnić się, że nie masz żadnych problemów dentystycznych zanim zjesz fasolę.

#7 Zdrowie jamy ustnej wiąże się z naszą pamięcią

Naukowcy przeprowadzili badania z udziałem 273 wolontariuszy, którzy ukończyli 55 lat. Doszli do wniosku, że ludzie, którzy nie mają wszystkich zębów mieli gorsze wspomnienia, byli bardziej rozdrażnieni i bardziej podatni na wahania nastroju.

W rezultacie istnieje teoria, że utrata zębów powoduje, że liczba sygnałów sensorycznych wysyłanych do mózgu jest niższa.

Właśnie dlatego stomatolodzy zalecają korzystanie z każdej okazji, aby uratować ząb. To wspaniale, że dziś istnieją nawet technologie, które pozwalają zrekonstruować ząb, jeśli masz tylko korzeń.

Czy masz własne sekrety nad dbaniem o zęby? Czy chcesz podzielić się nimi w sekcji komentarzy na Facebooku?

Źródło: brightside.me | Fotografie: www.Instagram.com, brightside.me | Miniatura wpisu: google.com