Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby układu pokarmowegoZdrowie

„Dawno powinna już nie żyć…”. Marta potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Każdy kto miał kontakt z osobą przewlekle chorą, bądź sam choruje, na pewno zdaje sobie sprawie ile niesie to ze sobą cierpienia. Obecnie pomocy potrzebuje 50-latenia Marta, która od dziecka choruje na mukowiscydozę. Jest to bardzo poważna choroba utrudniająca codzienne funkcjonowanie.

Mukowiscydoza – genetyczna choroba skracająca życie

Mukowiscydozę powoduje mutacja genu, w konsekwencji czego w całym organizmie chorego produkowany jest nadmiernie gęsty, lepki śluz. W następstwie tego schorzenia wszystkie narządy które posiadają gruczoły śluzowe nie pracują prawidłowo. Dotyczy to przede wszystkim w układu oddechowego i pokarmowego. Jest to choroba nieuleczalna, niszcząca głównie płuca. Można powiedzieć, że chorzy powoli się duszą, umierając w ogromnym cierpieniu. W Polsce osoby z tą przypadłością dożywają 25 lat. Marta dzięki swej determinacji, żyje dwukrotnie dłużej.

źródło: Facebook

„Dla jednych jest zwykłą kobietą, sąsiadką, ciocią. Dla innych — bohaterką. Ci, którzy znają Martę, którzy mają kontakt z osobą przewlekę chorą, z niepełnosprawnością lub znają mukowiscydozę, nie dowierzają, że Marta ma 50 lat. Dawno powinna już nie żyć…”

Marta nie może teraz odpuścić bo oznaczało by to koniec

Kobieta jest bardzo wytrwała a można by nawet powiedzieć, że uparta. Widać to po jej niesamowitym osiągnięciu. Wytrwać w tak dużym cierpieniu, kiedy statystyki spisują cię już na straty. Jest autorytetem i iskierką nadziei dla młodszych osób, które również zmagają się z tą chorobą. Niestety ta choroba nie daję taryfy ulgowej nawet na chwilę, a Marcie potrzebne jest leczenie, bez pomocy którego jej płuca przestaną funkcjonować.

źródło: Facebook

Dla Marty pojawiła się nadzieja, lecz nowe leczenie jest jednak bardzo kosztowne

W 2021 roku pojawił się nowy lek, który uderza w przyczynę, a nie jak do tej pory jedynie zalecza objawy. Jest to szansa dla kobiety na powrót do zdrowia. Tym bardziej, że Marta przeszła również COVID-19 co jeszcze bardziej osłabiło jej organizm. Jednakże miesięczne leczenie to koszt w wysokości 80 tysięcy złotych i niestety nie jest refundowany. Dzięki wsparciu bliskich i ludzi wspomagających zorganizowaną zbiórkę Marta poddaje się leczeniu. Jej wyniku widocznie się poprawiają, a jej stan z dnia na dzień jest coraz lepszy.

źródło: Facebook

W 2022 roku zostaje ogłoszona refundacja leku. To nowa szansa dla około 2 tys. Polaków chorujących na tę chorobę. Niestety szpitalne procedury i proces kwalifikacji trwa. Lek może być dostarczony dopiero w czerwcu. Marta nie może zaprzestać leczenia, gdyż groziłoby to nawrotem choroby w cięższej postaci.

Zbiórka na leczenie Marty

Dzisiejsze czasy są bardzo trudne. Dwa lata temu pojawił się COVID-19 który sieje spustoszenie, kilka tygodni temu wybuchła wojna na Ukrainie. Nie możemy jednak zapomnieć o naszych rodakach, którzy potrzebują naszej pomocy. Ruszyła zbiórka na lek dla Marty, każdy grosz się liczy.

https://www.siepomaga.pl/marta-chrzan

źródło: Facebook
Źródła: www.medonet.pl