Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Zmiana przepisów! Możesz ZA DARMO zaszczepić się przeciw grypie. Wystarczy, że masz 18 lat

Można bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Darmowe szczepienia przysługujące osobom, które ukończyły 18. rok życia, stały się faktem. Od 23 listopada preparat nieodpłatnie mogą przyjąć wszyscy pełnoletni – informuje ministerstwo zdrowia.

Darmowe szczepienie przeciw grypie

Jeszcze do wczoraj do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie uprawnieni  byli medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze i seniorzy. Od 23 listopada za sprawą podpisanej przez ministra zdrowia nowelizacji dotyczącej zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022 z darmowych szczepień przeciwko grypie będą mogli skorzystać wszyscy dorośli. Podstawowym zadaniem szczepionki przeciwko grypie jest zapobieganie zachorowaniu na grypę, a przede wszystkim powikłaniom i zgonom z jej powodu.

Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach – mówi szef ministerstwa zdrowia Adam Niedzielski

darmowe szczepienie przeciw grypie
Wikimedia Commons

Niedzielski zwraca również uwagę, jak ważne w dobie pandemii COVID-19 jest uodpornienie się na grypę. Dodajmy, że niebezpieczeństwo jednoczesnego zachorowania na grypę i COVID-19 jest niestety realne, co może mieć katastrofalne skutki dla układu odpornościowego.

Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień

Zmiana przepisów! Możesz ZA DARMO zaszczepić się przeciw grypie. Wystarczy, że masz 18 lat
Pixabay

Darmowe szczepienia przeciw grypie. Zgłoszenia w dowolnym punkcie szczepień i bez recepty

Chcąc zaszczepić się przeciw grypie, nie trzeba mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy zgłosić się do wybranego punktu szczepień i umówić termin – listę ponad 3000 punktów szczepień przeciw grypie znajdziesz TUTAJ. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie i udać się do lekarza, który kwalifikuje do przyjęcia preparatu. Ważne jest, aby na szczepienie zgłosić się bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Dodajmy również, że szczepienia przeciw COVID-19 i przeciw grypie nie kolidują ze sobą – nie trzeba robić między nimi przerwy.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.fakt.pl