×

To, czym popijasz lekarstwa, może sprawić, że dany lek zadziała silniej, słabiej albo wcale

Wydawać by się mogło, że nie ma żadnego znaczenia, czym popijamy leki. Oczywiście nie bierzemy tutaj pod uwagę tak skrajnych przypadków, jak alkohol. Nie mniej jednak bądźmy szczerzy. Chcąc popić lekarstwa czy suplementy diety, sięgamy zazwyczaj po płyn, który po prostu w danej chwili mamy pod ręką. Liczy się dla nas tylko to, aby daną tabletkę szybko i gładko przełknąć. Prawda jest jednak taka, że to, czym popijamy leki, ma istotne znaczenie dla tego czy lek zostanie wchłonięty przez organizm, a także to, czy zawarta w nim substancja nie wejdzie w niekorzystne interakcje z płynem.

Przyjmowanie leków – czym popijać leki?

Wiele w tym przypadku zależy od tego, jaki lek czy suplement mamy do przyjęcia. Jest jednak jeden płyn, który jest najbezpieczniejszy i najlepiej nadaje się do popijania wspomnianych produktów. Jest nim oczywiście… woda. Inne płyny mogą sprawić, że lek zadziała silniej lub słabiej, albo nie zadziała wcale – więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

Jeśli już czepiać się szczegółów, bez znacznie jest również „rodzaj” wody, którą wybierzemy. Najlepsza będzie jest niegazowana, przegotowana woda o następujących właściwościach:

  • woda w temperaturze pokojowej, która nie będzie podrażniać gardła, przełyku i nie zakłóci działania leku,
  • woda z jak najmniejszą ilością składników mineralnych, co zmniejszy ryzyko wejścia w szkodliwe interakcje z substancją czynną leku do minimum,
  • 200-250 ml wody (ok. jednej szklanki)

Przyjmowanie leków – czym NIE popijać leków?

Bądźmy szczerzy, nikt albo praktycznie nikt nie zastanawia się, w jakie niepożądane interakcje chemiczne mogą wchodzić leki z różnego rodzaju napojami. Jest kilka płynów, na które w tym przypadku powinniśmy być szczególnie wyczuleni, jeśli chcemy czerpać z naszych leków i suplementów możliwie jak najwięcej tego, co dla nas dobre.

#1 Kawa i napoje z kofeiną

Kofeina może sprawić, że organizm zareaguje na lek zbyt gwałtownie, co może nasilić działania niepożądane leku. Kawą i napojami z kofeiną nie powinniśmy popijać przede wszystkim leków przeciwbólowych. Oczywiście nie oznacza to, żeby takie osoby całkowicie rezygnowały z kawy. Warto jednak zachować 2-godzinny odstęp czasowy pomiędzy piciem kawy, a przyjmowaniem leku. Ponadto na ponadto powinny uważać w szczególności osoby leczące  astmę oskrzelową. W przeciwnym razie może dojść do bezsenności, a nawet zaburzeń rytmu serca.

Pixabay

Pixabay

#2 Herbata

Herbata to chyba jeden z najpopularniejszych napojów, którym popijamy leki. Tymczasem niektórzy z nas powinni być na takie połączenie wyczuleni. Mowa o osobach przyjmujących preparatu z żelazem np. przy leczeniu anemii, ponieważ zawarta w herbacie teina hamuje wchłanianie żelaza. Herbata nie będzie także dobrym wyborem w przypadku osób, które przyjmują leki przy leczeniu stanów urojeniowych, schizofrenii i psychozy paranoidalnej, gdyż potrafi zmniejszyć działanie leków nawet o 90%!

#3 Mleko

Mleko zawiera wapń, który w połączeniu z niektórymi lekami może tworzyć nierozpuszczalne sole. W konsekwencji leki nie są wchłaniane i nie działają. O jakich lekach mowa? Chodzi o preparaty dojelitowe, leki stosowane w leczeniu osteoporozy, a także antybiotyki.

#4 Napary ziołowe

Zioła zawierają substancje lecznicze, które mogą zaburzać działanie substancji zawartych w lekach. Tak więc jeśli przyjmujesz lekarstwa ogranicz takie zioła, jak siemię lniane, które chroni błonę śluzową układu pokarmowego, przez co wchłanianie substancji leczniczych jest znacznie utrudnione. W przypadku stosowania leków antykoncepcyjnych odradza się natomiast stosowanie naparów z dziurawca, który zmniejsza ich skuteczność.

#5 Sok grepjfrutowy

Jeśli bierzesz leki lub suplementy, lepiej całkowicie zrezygnuj z popijania ich sokiem grejpfrutowym bez względu na to, co przyjmujesz. Trudno bowiem przewidzieć czy takie połączenie nie wytworzy szkodliwej dla zdrowia interakcji. Dlaczego? Sok z grejpfruta zawiera naringinę, która paraliżuje pracę enzymów odpowiedzialnych za metabolizm niektórych leków. W konsekwencji poziom leku we krwi może znacznie wzrosnąć, przez co zacznie on działać zdecydowanie silniej. Tyczy się to zwłaszcza leków przeciwhistaminowych i immunosupresyjnych. Pamiętajmy przy tym wszystkim, aby nie popadać ze skrajności w skrajność, bowiem sok z grejpfruta sam w sobie jest bardzo zdrowy (wspomaga odporność, wspiera serce, reguluje ciśnienie i obniża poziom cholesterolu, przyspiesza odchudzanie) i wcale nie musisz z niego rezygnować. Wystarczy, że będziesz pić go na co najmniej 4 godziny przed lub po przyjęciu lekarstw.

Połykanie leku na sucho – czy to dobry pomysł

Niewykluczone, że połykanie kolejnych tabletek przychodzi Ci z ogromną łatwością, w związku z czym nie potrzebujesz do tego „żadnej” popitki. Okazuje się, że połykanie leków lub suplementów „na sucho” też nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Płyn nie tylko ułatwia przełknięcie tabletki i jej drogę przez układ pokarmowy, ale jest również wsparciem do tego, aby ta prawidłowo rozpuściła się w organizmie, a przede wszystkim odpowiednio zadziałała. Informacja o tym, jaką ilością płynu powinniśmy popić dany lek, często zawarta jest w ulotce. Stosujmy się do niej.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować