×

Czy skłonność do brania rozwodu może być zapisana w genach? Naukowcy twierdzą, że tak!

Czy łatwość w podejmowaniu decyzji o rozwodzie przechodzi na kolejne pokolenia? Badania konsekwentnie wykazały, że dzieci rozwiedzionych rodziców rozwodzą się częściej, gdy wkraczają w swoje własne dorosłe życie, ale co się do tego przyczynia?

Czy skłonność do podejmowania decyzji o rozwodzie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie z powodu działania czynników psychologicznych i społecznych, takich jak naśladowanie rodziców? A może decydują o tym geny? Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Virginia Commonwealth University w Richmond, we współpracy z zespołem Uniwersytetu Lund w Szwecji skłaniają się bardziej ku tezie, że to właśnie geny mają duże znaczenie przy podejmowaniu tej decyzji.

Naukowcy przebadali grupę osób, które zostały adoptowane:

Pragnęliśmy sprawdzić, czy osoby adoptowane, których biologiczni rodzice rozwiedli się, częściej podejmują decyzję o rozstaniu w dorosłym życiu, czy też robią to dzieci, których adopcyjni rodzice podjęli decyzję o rozstaniu.

Z przeprowadzonej analizy wynikało, że 19 715 osób miało podobną historię rozwodową jak ich rodzice biologiczni, a nie ich rodzice adopcyjni. Gdy badacze próbowali rozszerzyć badania, wyniki jasno pokazały, że dzieci mają skłonność do powielania schematu swoich biologicznych rodziców, niezależnie od tego, kiedy zostały adoptowane.

Autorzy badań twierdzą, że są to twarde dowody na to, że czynniki genetyczne przyczyniły się do międzypokoleniowej skłonności do podejmowania decyzji o rozwodzie.

Profesor Jessica Salvatore sama jest zaskoczona odkryciami i mówiąc o znaczeniu badania zwraca uwagą na jego mocne strony i ograniczenia:

Poprzednie badania koncentrowały się na szkodliwych skutkach, jakie ma dorastanie w rozbitym domu i jaki ma to wpływ na stabilność małżeńską w późniejszym okresie życia. Jednakże, podczas przeprowadzania tych badań pojawiła się jeszcze jedna kwestia. Potomstwo rozwiedzionych rodziców posiada większą skłonność do podjęcia decyzji o rozstaniu, a ma to najprawdopodobniej związek z genami rodziców i dzieci rozwodzących się, a nie z faktem życia w rozbitej rodzinie.

Przyznaje ona również, że istnieje możliwość występowania pewnych wahań w wynikach badań w przypadku, gdy rodzice biologiczni i ich adoptowane dzieci miały stały kontakt przed adopcją.

Może Cię zainteresować