×

Czy obowiązek noszenia maseczek wróci? Decyzja należy do…

W ostatnim czasie możemy zaobserwować niepokojący wzrost zakażeń koronawirusem. Wiele osób zastanawia się czy jest to zapowiedź kolejnej fali i powinniśmy szykować się na ponowne wprowadzenie obostrzeń. O tym zadecyduje sytuacja w szpitalach.

„W ciągu ostatniej doby wykryto 1068 nowych zakażeń”

źródło: gov

źródło: gov

Ogłosił to w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski. Na stronie gov gdzie dostępne są aktualne dane odnośnie liczby zakażeń, możemy przeczytać, że na dzień dzisiejszy liczba ta wynosi 964 przypadków. Największa liczba osób z wykrytym COVID-19 dotyczy województwa mazowieckiego, tuż za nim jest województwo śląskie i małopolskie.

źródło: gov

źródło: gov

Statystyki rosną w całej Europie, a kolejne państwa przywracają obowiązek noszenia maseczek. Dla przykładu od piątku 8 lipca Cypr ponownie wprowadza obowiązek zasłaniania ust w pomieszczeniach zamkniętych.

W Polsce obowiązek noszenia maseczek został zniesiony 28 marca, wyjątkiem są podmioty lecznicze, gdzie wciąż należy zasłaniać nos i usta.

Wiele osób zastanawia się czy powinniśmy szykować się na ponowne obostrzenia.

To czy wrócimy do masowego testowania oraz do obowiązku noszenia maseczek zależy od liczby hospitalizacji – mówił minister

Czynnikiem decydującym o powrocie obostrzeń będzie sytuacja panująca w szpitalach. Obecnie hospitalizacja osób z wykrytym COVID-19 wynosi około 400 przypadków. Gdy poziom ten osiągnie 5 tys. zajętych miejsc resort zdrowia podejmie działanie w tej sprawie.

Szczepienia

Minister wspomniał, że jest pomysł, aby wprowadzić obowiązek szczepień dla osób powyżej 60 roku życia.

W grupie wiekowej powyżej 70. roku życia mamy powyżej 80 proc. wyszczepienia – wspomniał.

Opublikowany raport dotyczący koronawirusa wykazuje, że od 30 czerwca do 6 lipca br. wykryto 4163 przypadki zakażeń tym wirusem w tym 556 ponownych. Zmarło 16 osób.

Może Cię zainteresować