Kategorie UrodaZdrowieZęby

Czy nić dentystyczna rzeczywiście pomaga? To nie takie oczywiste!

Każdy z nas chwali się jak często szczotkuje zęby oraz czyści je nicią dentystyczną, szczególnie podczas wizyt u dentysty. Jednak nie trzeba się wstydzić jeżeli zapomni się użyć nici dentystycznej ponieważ istnieje mało dowodów na to, że ona naprawdę pomaga!

Amerykańska grupa do spraw zdrowia przyznała się, że nigdy w pełni nie zbadali tego czy czyszczenie zębów nicią naprawdę pomaga. Po tym ogłoszeniu amerykański rząd wycofał zalecenie czyszczenia zębów nicią.

Główne założenie teorii czyszczenia zębów nicią jest takie, że usuwa ona resztki pokarmu, kamień nazębny i bakterie zalegające pomiędzy zębami.

PIOTR MARCINSKI/SHUTTERSTOCK
PIOTR MARCINSKI/SHUTTERSTOCK

Większość tych bakterii zostaje jednak usunięta przez zwykłe szczotkowanie i używanie pasty z fluorem. Oczywiście są miejsca do których włosie szczoteczki do zębów nie zawsze dociera, ale jak już wcześniej wspomnieliśmy nie wykonano jeszcze żadnych dokładnych badań które potwierdziłyby skuteczność nici w usuwaniu kamienia i bakterii.

Dwie największe amerykańskie grupy dentystyczne American Dental Association (ADA) oraz American Academy of Periodontology zalecały czyszczenie nicią bazując na bardzo starych badaniach. Pierwsza z tych grup przeprowadziła tylko jednorazowe badanie w grupie 25 osób natomiast druga przeprowadziła nieco większy eksperyment, ale skupiała się głównie na tym czy nić dentystyczna powoduje krwawienie dziąseł.

Niektórzy twierdzą, że firmy produkujące nici dentystyczne wyłożyły większość pieniędzy na te tak zwane badania i spreparowali wyniki na swoją korzyść.

Na koniec trzeba powiedzieć, że większość dentystów twierdzi, że używanie nici jednak pomaga i powinno się ją stosować nawet jeżeli nie ma przeprowadzonych właściwych badań.

„To bardzo małe ryzyko małym kosztem” twierdzi Tim Iafolla jeden z najznamienitszych amerykańskich dentystów, członek Narodowego Instytutu Zdrowia. „Wiemy, że istnieje możliwość, że nitkowanie pomaga, a na pewno nie szkodzi więc nadal zalecamy je swoim pacjentom”.

Źródło i fotografie: iflscience.com | Miniatura wpisu: PIOTR MARCINSKI/SHUTTERSTOCK