×

Przeszedłeś koronawirusa bezobjawowo i o tym nie wiesz? Teraz możesz to sprawdzić

COVID-19 wciąż pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. Pytanie, na które zapewne nigdy nie poznamy już odpowiedzi, brzmi: ilu ludziom w rzeczywistości przyszło zmierzyć się z wirusem? Udzielenie poprawnej odpowiedzi jest wyjątkowo trudne chociażby ze względu na to, że niektóre osoby przechodzą zakażenie zupełnie bezobjawowo, a mimo to mogą zarażać inne osoby. Osoby, które będą znosić wirusa znacznie gorzej.

Tymczasem naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (IChB PAN) w Poznaniu chcą sprawdzić, jaki procent polskiej populacji przeszedł koronawirusa bezobjawowo. Odpowiedź na to pytanie mają pomóc poznać specjalne testy, które rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu. Co istotne, każdy może wziąć w nich udział.

Jaki procent polskiej populacji przeszedł koronawirusa bezobjawowo?

W badaniu na chwilę obecną wzięło udział 300 pracowników IChB PAN. To jednak dopiero początek. Teraz badacze chcą pobrać dodatkowo materiał do badań od co najmniej tysiąca ochotników. Zdaniem naukowców taka liczba przebadanych osób mogłaby pozwolić oszacować, jaki procent polskiej populacji przeszedł koronawirusa bezobjawowo. Kolejny przyrost osób powyżej tysiąca nie powoduje, że błąd statystyczny będzie znacznie mniejszy.

Chcemy przebadać osoby, które nie wykazywały żadnych objawów, bo nie wiemy tak naprawdę, ile osób było chorych. I to jest głównym celem badania. Drugim jest znalezienie cząsteczki blokującej działanie wirusa SARS-CoV-2 i na jej podstawie opracowanie leku, który w przyszłości będzie mógł być podawany pacjentom chorym na COVID-19 – wyjaśnił Grzegorz Wójtowicz z IChB PAN

Tego typu badanie prawdopodobnie nigdy nie doszłoby do skutku, gdyby nie fakt, że projekt Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk został sfinansowany z grantu przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Analiza materiału genetycznego

Na czym polega badanie? Naukowcy analizują materiał genetyczny porównując sekwencję nukleotydową genów TMPRSS2 i ACE2 u osób z bezobjawowym przebiegiem choroby i osób, w przypadku których przebieg choroby był ciężki. Badacze liczą na to, że takie porównanie pozwoli stwierdzić, czy istnieje coś takiego, jak genetyczne predyspozycje do ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jak twierdzi Grzegorz Wójtowicz, na chwilę obecną badacze nie są w stanie założyć, czy taka zależność istnieje.

Badanie ochotników

Badane ochotników za pomocą prostych i sprawdzonych testów serologicznych rozpocznie się od czwartku 23 lipca i potrwa prawdopodobnie od dwóch do trzech tygodni. Wszystko będzie zależało od tego, jak duża liczba osób będzie zgłaszać się do punktu pobrań. Badacze zapewniają, że badanie jednej osoby potrwa około 5 minut. Zanim jednak przystąpimy do takiego badania, będziemy proszeni o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie IChB PAN.

Warto pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona, a o tym, czy zostaniemy zakwalifikowani do badania, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Jeśli więc chcesz załapać się na badanie, nie ma na co czekać. Im szybciej wypełnisz formularz, tym większa szansa na to, że zostaniesz zbadany!

Źródła: PAP
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować