Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieZdrowie

Dzieci nie mogą jeść grzybów. Nawet jadalny grzyb może wygenerować objawy jak przy zatruciu

Czy dzieci mogą jeść grzyby? Bo jak wiemy, sezon na grzyby trwa w najlepsze, a nawet jeżeli się kończy, chętnie kupujemy je w sklepach. Nic dziwnego, w końcu zawierają one witaminy, sole mineralne i trochę białka. Można z nich stworzyć wiele smacznych potraw lub ususzyć, więc wydają się idealnym kompanem każdego gospodarza.

Jednak mało osób wie, że dzieciom absolutnie nie wolno jeść grzybów i to z kilku powodów!

#1 Czy dzieci mogą jeść grzyby?
Organizm dziecka nie jest na nie gotowy

Grzyby są ciężkostrawne, a młody organizm nie jest jeszcze tak rozwinięty, by poradzić sobie z trawieniem pokarmu, gdzie one się znajdują. Wydaje się to oczywiste, jednak wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy i częstują swoje pociechy tym, co zebrali w lesie bądź kupili na targu. W końcu intuicyjnie wydaje nam się, że to co pochodzi o matki natury, nie może zaszkodzić.

#2 Czy dzieci mogą jeść grzyby?
Ich organizm reaguje gwałtowniej na zatrucia

Oczywiście nikt nie chce podać swojemu dziecku trującego grzyba, ale jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, jego organizm zareaguje znacznie gwałtowniej. To właśnie najmłodsi narażeni są na śmierć bardziej niż osoby dorosłe. To także powinien być dla nas jasny sygnał, by nie ryzykować.

#3 Czy dzieci mogą jeść grzyby?
Chityna nie dla dzieci

Chityna to nic innego, jak substancja, która powoduje, że grzyby są ciężkostrawne. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: nie ulega ona trawieniu, a więc nasz kwas żołądkowy nie jest w stanie jej rozpuścić. I jak pewnie się domyślasz, z jasnego powodu długo zalega w jelitach, a za tym często kryje się dyskomfort, powodujący ból brzucha bądź wzdęcia.

W tym wypadku, przegrywają nawet witaminy znajdujące się w grzybach…

#4 Czy dzieci mogą jeść grzyby?
Zatrucie nawet jadalnym grzybem

Zaskoczeni? Nawet jeżeli dziecko zje jadalny grzyb, może wygenerować ono objawy takie same jak przy chociażby zatruciu grzybem sromotnikowym! To wszystko ze względu na ciężkie trawienie.

#4 Czy dzieci mogą jeść grzyby?
A co z pieczarkami?

Pieczarki są najmniejszym złem, jednak odradza się ich podawanie u najmłodszych dzieci. Należy pamiętać, że są to nadal grzyby.

#5 Czy dzieci mogą jeść grzyby?
Od którego roku?

Wielu specjalistów i lekarzy nie chcą podawać wieku, który będzie bezpieczny do jedzenia grzybów. Niektórzy podają wiek 12 lat, inni są za tym, by dziecko samo decydowało o swojej diecie, gdy osiągnie pełnoletność. Jedno jest pewne: nie podajemy ich nawet kilkuletnim dzieciom.

#6 Przestroga dla dorosłych

Należy także pamiętać o sobie i o innych dorosłych osobach, które uwielbiają ten przysmak. Pamiętaj, by nie zbierać grzybów, które rosną blisko dróg bądź zakładów przemysłowych, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że zawierają niebezpieczne metale ciężkie.

Po drugie, jeżeli nie jesteś pewny bądź chcesz sprawdzisz swój zbiór, możesz to zrobić w najbliższej placówce sanepidu, która za darmo sprawdzi czy grzyby są jadalne.

Fotografie: google.com, google.com (miniatura wpisu),