Kategorie Kleszcze

Czy boreliozę można wyleczyć? Tak, jeżeli dostrzeżesz te objawy

Z tą chorobą można walczyć i co najważniejsze wygrać. Tylko jest pewien warunek trzeba zacząć jak najszybciej. Dlatego tak ważne jest, żeby znać dokładnie jej objawy i zadziałać w porę.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował niedawno statystyki odnośnie wykrytych zakażeń boreliozą. Od początku roku do 15 maja br. odnotowano w Polsce 1980 przypadków tej choroby. Porównując te dane z ubiegłym rokiem liczba przypadków wzrosła o ponad 100 zakażenie. Borelioza jest chorobą przenoszona przez kleszcze, która dla ludzi jest bardzo niebezpieczna. Może powodować wiele poważnych schorzeń, dlatego ważne jest, aby zdiagnozować ją jak najwcześniej i rozpocząć leczenie.

Z przenoszonej przez kleszcze boreliozy można całkowicie się wyleczyć, im szybciej jest ona wykryta, tym jest to łatwiejsze. Niestety o wiele trudniejsze, gdy choroba trwa wiele lat. Nawet wyleczenie się z patogenu nie zawsze jest równoznaczne z ustąpieniem wszystkich objawów. – przekonują lekarze ze Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu

Pierwsze objawy boreliozy

źródło: Instagram/justbettyblazer

Borelioza to przewlekła, wieloukładową chorobą wywoływaną przez bakterie z grupy Borrelia przenoszone głównie przez kleszcze. Często określana jest również mianem „choroby z Lyme” lub krętkowicą kleszczową. Do zakażenia dochodzi w sytuacji ugryzienia przez kleszcze i wprowadzeniu wraz ze śliną pajęczaka, krętki borrelii do naszego organizmu. W pierwszym stadium w miejscu ukąszenia pojawia się czerwony rumień. Ponadto mogą pojawić się dodatkowe objawy w postaci:

– gorączki,
– nudności,
– wymiotów,
– bólu stawów i mięśni,
– bólu głowy,
– zmęczenia.

Jak leczyć boreliozę?

źródło: canva

Boreliozę można całkowicie wyleczyć, jeżeli rozpozna się ją stosunkowo szybko.

Boreliozę leczy się antybiotykami i jeśli poda się je odpowiednio wcześnie, można całkowicie ją wyleczyć i bez żadnych następstw. Jeżeli jest to postać wczesna rozsiana, również stawowa, mózgowa czy sercowa, to także można ją dość szybko i skutecznie wyleczyć. Natomiast jeśli borelioza trwa wiele lat to mamy trudniejszą sytuację, bo nawet wyleczenie patogenu, czyli bakterii, niekoniecznie oznacza, że wszystkie objawy ustąpią, a pewne uszkodzenia mogą się nie zregenerować, szczególnie u osób starszych. – tłumaczą lekarze z Bytomia

Oczywiście nie każde ugryzienie kleszcza wiąże się od razu z zakażeniem. Pajęczaki, które zarażają boreliozą, to niekoniecznie te dorosłe osobniki, lecz najczęściej maleńkie, ledwie zauważalne larwy lub nimfy (stanowią 70–80 proc. wszystkich ugryzień kleszczy). Mimo wszystko należy mieć się na baczności i chronić się w miarę możliwości przed kleszczami. Jeżeli chcesz poznać sposoby na obronę przed tymi pajęczakami znajdziesz ją pod tym linkiem.

Źródła: zdrowie.radiozet.pl