Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Czwarta fala przybiera na sile. Niedzielski: „Możemy się spodziewać 40 tys. zakażeń dziennie”

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce staje się coraz bardziej poważna. Niestety niewiele wskazuje na to, że w najbliższych dniach ten trend mógłby się odwrócić, a wręcz przeciwnie. Minister zdrowia Adam Niedzielski uważa, że „możemy spodziewać się nawet 40 tys. zakażeń dziennie”. W wywiadzie dla „Faktu” zdradził również, kiedy należy spodziewać się apogeum czwartej fali COVID-19.

Na dzień dzisiejszy średnia wynosi ponad 7,5 tys. zakażeń

Jeszcze jakiś czas temu zakładano, że czwarta fala nie będzie tak dotkliwa jak poprzednie. Wcześniejsze prognozy mówiły o 5 tys. zakażeń dziennie na koniec października. Tymczasem obecne statystyki zbliżają się do 10 tys. potwierdzonych zakażeń na dobę – niemal dwa razy więcej. Dynamiczny wzrost zakażeń jest zauważalny od blisko dwóch tygodni.

Teraz ta średnia wynosi ponad 7,5 tys. zakażeń, a w połowie tygodnia było to ponad 6 tys., więc nie było to aż takie wysokie odchylenie od szacowanych 5 tysięcy, które prognozowaliśmy na koniec października – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski

Instagram

Niedzielski: „Spodziewamy się, że apogeum nastąpi właśnie na przełomie listopada i grudnia”

Spodziewamy się, że apogeum nastąpi właśnie na przełomie listopada i grudnia. Warto to jednak porównać z poprzednim rokiem. Teraz mamy nawet ponad 9 tys. przypadków dziennie, ale przed rokiem było ich około 20 tysięcy. Fala narasta wolniej niż przed rokiem ze względu na wysoką barierę odporności wynikającą z zaszczepienia bądź przechorowania – poinformował szef resortu zdrowia

Instagram

Wprowadzenie restrykcji

Minister zdrowia przyznał, że w najbliższych 2-3 tygodniach rząd nie widzi konieczności wprowadzenia nowych obostrzeń, o ile nie dojdzie do gwałtownego wzrostu nowych przypadków zakażeń i hospitalizacji. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, będzie to argument za wprowadzeniem restrykcji.

Szczepienia w Polsce

W Polsce podano już łącznie 39,1 mln dawek szczepionki. Zaszczepionych pełną dawką jest blisko 20 milionów Polaków (52,6%) populacji.

Przypomnijmy, że dzisiaj ruszyły szczepienia trzecią dawką dla każdego.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: PAP
Fotografie: www.instagram.com