×

Dyrektor ECDC ostrzega. Wkrótce wariant Delta wywoła kolejną falę zachorowań w Unii Europejskiej

Wariant Delta, który uchodzi za najbardziej zakaźną wersję koronawirusa. Dużo bardziej zaraźliwą, niż dominujący do niedawna brytyjski wariant COVID-19. Nic więc dziwnego, że budzi niepokój na całym świecie. Dr Andrea Ammon, dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), ostrzega, że do końca sierpnia wariant Delta koronawirusa będzie odpowiedzialny za 90% zakażeń stając się tym samym wariantem dominującym w Europie.

Czym dokładnie jest odmiana Delta?

Wariant Delta koronawirusa po raz pierwszy został wykryty w październiku 2020 roku w w Mal w stanie Maharashtra w Indiach. Dziś wariant Delta, pierwotnie nazywany wariantem indyjskim, jest wykrywalny na całym świecie. W maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła wariant Delta do „niepokojących mutacji”. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że stosunkowo nowy wariant łatwiej wiążę się z ludzką komórką i unika niektórych reakcji immunologicznych.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wydało ostrzeżenie

Zdaniem badaczy wariant Delta koronawirusa, jeszcze do niedawna określany mianem wariantu indyjskiego, rozprzestrzenia się o 64% łatwiej niż wariant brytyjski, który jeszcze jakiś czas temu uchodził za najbardziej zaraźliwy. Szacuje się, że jedna, zarażona wariantem Delta osoba, jest w stanie zakazić od 5 do 8 innych osób.

W oparciu o dostępne dowody, wariant Delta (B.1.617.2) jest o 40-60 proc. bardziej zakaźny niż Alfa (Β.1.1.7) i może wywoływać zwiększone ryzyko hospitalizacji. Ponadto istnieją dowody na to, że osoby, które otrzymały tylko pierwszą dawkę dwudawkowego cyklu szczepienia, są gorzej chronione przed zakażeniem wariantem Delta niż przed innymi wariantami, niezależnie od rodzaju szczepionki. Jednak pełne szczepienie zapewnia prawie równoważną ochronę przed wariantem Delta – czytamy w komunikacie wydanym przez ECDC

Kolejna fala epidemii

Eksperci ostrzegają, że kolejna fala epidemii może być zbliżona do fali, która miała miejsce w drugiej połowie 2020 roku. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje niskie ryzyko zakażenia wariantem Delta w przypadku osób, które zostały w pełni zaszczepione. Ryzyko jest natomiast większe w przypadku osób nie w pełni zaszczepionych lub nie zaszczepionych wcale. Chcąc uniknąć kolejnej fali epidemii, kluczowe wydaje się być zaszczepienie jak największej liczby osób, zwłaszcza tych, które są szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19.

W celu uzyskania maksymalnej ochrony w jak najkrótszym czasie, zaleca się, aby osoby o najwyższym ryzyku ciężkiego przebiegu Covid-19 otrzymały drugą dawkę szczepionki w możliwie najkrótszym czasie po podaniu pierwszej dawki – zalecono w komunikacie

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować