Kategorie Zdrowie

Każdej nocy przed snem wkłada pod poduszkę ząbek czosnku. Głupota czy skuteczny trik?

Ilość potrzebnego snu jest zależna od wieku: podczas gdy noworodek przesypia około 18 godzin dziennie, dorosłemu człowiekowi wystarczy 8 godzin. Na podstawie zebranych informacji naukowcy wyliczyli, że w ciągu całego swojego życia przeciętny człowiek przesypia około… 20 lat. Tak ogromna ilość czasu przeznaczona na sen może świadczyć tylko o jednym: sen jest jednym z najważniejszych aspektów życia człowieka.

Każdy z nas ma inne upodobania co do snu. Jedni zasypiają na plecach, inni na boku, jeszcze inni nie wyobrażają sobie zasypiania na miękkim materacu. Nasza bohaterka nie wyobraża sobie natomiast nocy bez…. włożonego pod poduszkę czosnku!

Public Domain Pictures

Rola snu

Sen pełni kluczową rolę dla zachowania zdrowia zarówno ciała jak i umysłu. Kiedy śpimy nasz mózg naprawia uszkodzenia, zapamiętuje i porządkuje przyswojone informacje, a niekiedy rozwiązuje problemy. To również w czasie snu wydziela się największa ilość hormonu wzrostu, co ma szczególne znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju nas wszystkich, a przede wszystkim dzieci. Na śnie korzysta również nasz układ odpornościowy – układ immunologiczny zaczyna słabnąć już po 24 godzinach bez snu. Ogromną rolę snu podkreślają badania naukowe, które dowodzą, że brak snu może doprowadzić do snu szybciej niż brak pożywienia.

Każdej nocy przed snem wkłada pod poduszkę ząbek czosnku

Każdy, ktoś choć raz miał nieprzespaną noc, wie, jak duży wpływ potrafi mieć to na samopoczucie dnia kolejnego. Na szczęście istnieje wiele sposobów na poprawienie jakości snu. Podobno jednym z nich jest chociażby picie ciepłego mleka, co ma powodować senność. Żadne badania jednak tego nie potwierdziły – podobnie jest w wielu innych przypadkach. Potwierdzenie w nauce ma natomiast umieszczany pod poduszką ząbek czosnku.

Umieszczanie ząbku czosnku pod poduszką przed snem jest starodawnym ludowym rozwiązaniem, które ma sens. Występująca w czosnku allicyna, która odpowiada za jego zapach, ma działanie uspokajające. Poprzez jej wdychanie dodatkowo udrożniamy zatoki, co umożliwia swobodne oddychanie. Swobodne oddychanie to z kolei mniej wiercenia, przewracania z boku na bok, a więcej regenerującego snu.

Są też tacy, którzy spożywają ząbek czosnku na około godzinę przed snem, co również wydaje się mieć swoje uzasadnienie. Czosnek zawiera spore ilości magnezu, który odpowiada za zmniejszenie aktywności neuronów w mózgu i ośrodkowym układzie nerwowym. Finalnie redukuje poziom stresu, który tak często jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za zły sen, a nawet bezsenność.

Czosnek toksyczny dla domowych zwierzaków

Jeśli zamierzasz wsunąć ząbek czosnku pod poduszkę, musisz pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii. Czosnek jest toksyczny dla domowych zwierzaków. Jeśli więc w pobliżu Ciebie kręci się Twój ukochany pies lub kot, uważaj, ponieważ istnieje ryzyko, że ząbek czosnku zostanie zjedzony.

Źródła: kobieta.onet