Kategorie Dieta i odchudzanieOdżywianieSuperfoodsZdrowie

Włożyli sobie czosnek do nosa, aby oczyścić zatoki. Głos zabrali eksperci

Wszyscy wiemy, że czosnek ma zbawienne właściwości do zdrowia, dlatego warto spożywać go profilaktycznie, a także wtedy, gdy nasze zdrowie zostaje wystawione na próbę. Internauci poszli jednak o krok dalej i postanowili wykorzystać go w dość nietypowy sposób.

Jeśli desperacko pragniesz oczyścić zatoki, użytkownicy TikToka mają dla Ciebie propozycję. W sieci można znaleźć coraz więcej filmików osób, które wpychają sobie kilka ząbków czosnku do nozdrzy – pozornie skuteczny sposób na oczyszczenie zatkanych nozdrzy. Co na to specjaliści? Czy takie rozwiązanie faktycznie ma być zbawienne dla naszych zatok?

Czosnek do nosa na zatoki

Ponad 80 milionów wyświetleń i 9,5 miliona polubień. Tyle reakcji zebrało wideo na TikToku, na którym dwie osoby wkładają sobie do nozdrzy obrane ząbki czosnku.

Czuję czosnek w gardle – mówi bohaterka nagrania

Po 15 minutach bohaterowie nagrania wyciągają czosnek, wraz z… Musicie zobaczyć to sami…

@laurenwhelxn##stitch with @hwannah5 ok it works ##fypシ

♬ original sound – Ur tiktok gf

Czy wkładanie czosnku do nosa pozwala pozbyć się zatkanego nosa?

Skuteczność metody wkładania czosnku do nosa w celu oczyszczenia zatok należy… włożyć między bajki. Czosnek nie pomoże oczyścić zatok, a wręcz przeciwnie, będzie im w tym przeszkadzać (blokować).

Jeśli zablokujesz zdolność zatok do drenażu, będzie gromadzić się w nich jeszcze więcej śluzu. Kiedy przeszkoda zostanie usunięta – w tym przypadku para ząbków czosnku – nagromadzony śluz będzie miał gdzie ujść – zwraca uwagę dr Katie Phillips, adiunkt otolaryngologii

Włożyli sobie czosnek do nosa, aby oczyścić zatoki. Głos zabrali eksperci

Czosnek nie jest aktywny miejscowo, więc umieszczanie go w nosie nie rozwiąże problemu. Może natomiast powodować podrażnienie błon śluzowych nosa. Ponadto czosnek może utknąć w nosie i spowodować mniej lub bardziej poważne uszkodzenia jamy nosowej. Może stwarzać ryzyko zadławienia, jeśli przedostanie się do tylnej części gardła lub problemy z oddychaniem, jeśli czosnek dotrze do tchawicy – z pewnością nikt nie chciałby tego doświadczyć.

W przeglądzie nauki na temat różnych strategii dotyczących zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia w radzeniu sobie z przeziębieniem, National Center on Complementary and Integrative Health (NCCIH) nie wspomina o wkładaniu ząbków czosnku do nosa.

Źródła: www.health.com
Fotografie: www.health.com