×

Często wiążesz włosy w kucyk? Musisz liczyć się z konsekwencjami

Kucyk to bez wątpienia jedna z najłatwiejszych i najbardziej praktycznych fryzur, na które często decydują się kobiety, ale oczywiście nie tylko – panowie w dłuższych włosach również. To uniwersalna fryzura, którą można nosić zarówno będąc w piżamie, na wypadzie ze znajomymi czy imprezie. Problem pojawia się jednak, kiedy na kucyka decydujesz się zbyt często.

Często wiążesz włosy w kucyk? Musisz liczyć się z konsekwencjami

#1 Migreny

To pewien rodzaj allodynii – termin służący do określenia sytuacji, gdy dana osoba ma nieprzyjemne doznania (np. uczucie bólu, pieczenia), na skutek oddziaływania bodźca, który u zdrowych ludzi nie wywołuje bólu. Choć włosy same w sobie nie są wrażliwe na ból, pod mieszkami włosowymi znajdują się nerwy, które mogą zostać pobudzone przez mocne pociągnięcie wyzwalając tym samym uczucie bólu.

#2 Ból skóry głowy

Ból skóry głowy wywołany wiązaniem włosy w kucyk w rzeczywistości pochodzi z okołomieszkowego obszaru skóry głowy – obszaru, który mieści się wokół każdego włosa, porów lub mieszków włosowych. Na ból wpływa zakończenie nerwowe „przyczepione” do każdego włosa. Ból najczęściej jest odczuwalny tuż po rozpuszczeniu włosów. Znasz to uczucie?

#3 Ból pleców

To nie żarty. Skóra Twojej głowy może być bardzo obciążona, zwłaszcza, jeśli masz grube włosy. W takim przypadku możesz zacząć odczuwać ból, którzy rozprzestrzeni się na szyję, a nawet plecy.

Fot. Freepik

Fot. Freepik

#4 Rozciągnięcie skóry na twarzy

Ciasno uwiązane kucyki zdecydowanie nie są dobre dla skóry twarzy, ponieważ traci ona na swojej elastyczności. W konsekwencji z czasem będziesz wyglądać starzej niż miałoby to miejsce, gdybyś unikała częstego wiązania kucyków.

#5 Splątane włosy

Nosisz kucyka przez dłuższy czas? Musisz się liczyć z tym, że będziesz musiała przeznaczyć więcej czasu na rozczesanie włosów.

#6 Włosy bardziej łamliwe

Włosy na ogół są dość delikatne. Wiązanie i wystawianie ich na długotrwałe napięcie z pewnością nie będzie im służyć. Nie zdziw się, jeśli staną się przez to bardziej łamliwe.

#7 Głowa bardziej podatna na łysienie

Łysienie trakcyjne to specyficzny rodzaj wypadania włosów wzdłuż linii włosów. Z łysieniem trakcyjnym mamy do czynienia, gdy włosy zostają poddane długotrwałemu napięciu, a mieszki włosowe ciągłemu uciskowi. Będzie miało więc miejsce w przypadku noszenia fryzur typu: koki, kucyki, dredy, warkoczyki.

Źródła: brightside.me
Fotografie: snappygoat.com

Może Cię zainteresować