×

8 istotnych części ludzkiego ciała, o których istnieniu lub funkcjach często nie mamy pojęcia.

Ciało ludzkie jest złożoną maszyną rządzącą się własnymi prawami i posiadającą tajemnice, z których wiele jeszcze musimy rozwikłać.

Oto 8 istotnych części naszego ciała, o których istnieniu lub funkcjach często nie mamy pojęcia:

1. Anatomiczna tabakierka

<a href=https://goo.gl/images/Rb3cRZ">

https://goo.gl/images/Rb3cRZ

Jeśli wyprostujesz kciuk, zobaczysz mały trójkątny wykop u podstawy palca. Lekarze nazywają tę część ciała anatomiczną tabakierką, gdyż w przeszłości ludzie stosowali ją do wciąganiu tytoniu.

Jest to również miejsce, w którym zawsze możesz odczuwać tętnicę promieniową, nawet jeśli tętno jest słabe. Tętnica jest chroniona tylko przez skórę i tkanki łączne.

2. Duży palec u stopy

<a href=https://goo.gl/images/nnGDYN">

https://goo.gl/images/nnGDYN

Wszyscy wiemy, gdzie się on znajduje, ale rzadko zdajemy sobie sprawę, że ta część ciała otrzymała jedną z najważniejszych funkcji w naszym organizmie. Ze względu na osobliwy kształt i ustawienie palca, możemy bez problemu zrównoważyć pozycję stojącą, która jest jedną z głównych różnic między ludźmi a innymi ssakami.

3. Gładyszka

<a href=https://goo.gl/images/KpZJ5q">

https://goo.gl/images/KpZJ5q

Pewnie nawet nie miałeś pojęcia, że przestrzeń pomiędzy Twoimi brwiami ma swoją własną nazwę! A jednak, to właśnie gładyszka.

To ważna część ciała, która nie tylko urozmaica mimikę Twojej twarzy, ale również pomaga zamknąć oczy w dowolnej chwili. Przyłóż palec do gładyszki i mrugaj kilka razy. Jeśli Twoje odruchy są w prawidłowe, poczujesz napięcie drobnych mięśni przy mruganiu.

4. Wędzidełko języka

<a href=https://www.instagram.com/rat.lady.tattoo/">

https://www.instagram.com/rat.lady.tattoo/

Ta niewielka fałda pod Twoim językiem ma ważną funkcję, przytrzymuje język i sprawia, że jest mniej elastyczny.

Ta zdolność zapobiega samorzutnemu połykaniu języka. Jest to szczególnie istotne dla noworodków, które nie są jeszcze w stanie kontrolować swojego ciała.

5. Koziołek

<a href=https://goo.gl/images/qfxZNM">

https://goo.gl/images/qfxZNM

Nazwa tego małego guzka na małżowinie usznej pochodzi od łacińskiego słowa tragos, czyli kozioł. Pomaga on w odpowiednim skierowaniu dźwięków pochodzących z tyłu, wzmacnia je i pomaga wykrywać ich źródło.

6. Migdałki

<a href=https://goo.gl/images/ehnPi3">

https://goo.gl/images/ehnPi3

Wielu z nas miało rutynowy zabieg chirurgiczny w dzieciństwie, który miał na celu usunięcie migdałków podniebiennych. To stwarza iluzję, że są one czymś złym i zbędnym, ale to nie jest prawda.

Migdałki są pierwszą barierą chroniąc nas przed bakteriami i wirusami, wydzielając limfocyty. Kiedy zostaną usunięte, organizm nadal ma inne mechanizmy obronne.

7. Skórki paznokci

<a href=https://goo.gl/images/EA73TN">

https://goo.gl/images/EA73TN

Każdy, kto miał manicure przynajmniej raz w życiu zna słowo sformułowanie „skórki od paznokci”. Jest to naskórek na granicy paznokcia i palca. Często ludzie wycinają skórki, aby ich dłonie wyglądały doskonale, ale dużo ryzykują.

Pełną one bardzo ważną funkcję: chronią nasze dłonie przed szkodliwymi bakteriami i narastają, aby te mikroorganizmy nie dostawały się do naszego organizmu. Jeśli bakterie przekroczą tę granicę przez maleńką ranę wykonaną przez obcięcie naskórka, mycie rąk nie pomoże.

8. Rynienka podnosowa

<a href=https://goo.gl/images/28iDwv">

https://goo.gl/images/28iDwv

Większość specjalistów zgadza się, że rynienka podnosowa rozwinęła się u ludzi w czasach prehistorycznych i grała rolę wzmacniania docierającego do nosa zapachu.

Dzisiaj nie musimy posiadać tak dobrego węchu, ale rynienka podnosowa nadal istnieje, aby przypomnieć nam o naszych korzeniach.

Ponadto, lekarze mogą określić stan zdrowia nienarodzonego dziecka jeszcze w łonie matki przez kształt właśnie tej części ciała. Czasami nieprawidłowo ukształtowana rynienka podnosowa daje informacje o potencjalnej chorobie rozwojowej lub genetycznej.

Może Cię zainteresować