8 istotnych części ludzkiego ciała, o których istnieniu lub funkcjach często nie mamy pojęcia.
Ciało ludzkie jest złożoną maszyną rządzącą się własnymi prawami i posiadającą tajemnice, z których wiele jeszcze musimy rozwikłać.
Oto 8 istotnych części naszego ciała, o których istnieniu lub funkcjach często nie mamy pojęcia:
1. Anatomiczna tabakierka

Jeśli wyprostujesz kciuk, zobaczysz mały trójkątny wykop u podstawy palca. Lekarze nazywają tę część ciała anatomiczną tabakierką, gdyż w przeszłości ludzie stosowali ją do wciąganiu tytoniu.
Jest to również miejsce, w którym zawsze możesz odczuwać tętnicę promieniową, nawet jeśli tętno jest słabe. Tętnica jest chroniona tylko przez skórę i tkanki łączne.
2. Duży palec u stopy

Wszyscy wiemy, gdzie się on znajduje, ale rzadko zdajemy sobie sprawę, że ta część ciała otrzymała jedną z najważniejszych funkcji w naszym organizmie. Ze względu na osobliwy kształt i ustawienie palca, możemy bez problemu zrównoważyć pozycję stojącą, która jest jedną z głównych różnic między ludźmi a innymi ssakami.
3. Gładyszka

Pewnie nawet nie miałeś pojęcia, że przestrzeń pomiędzy Twoimi brwiami ma swoją własną nazwę! A jednak, to właśnie gładyszka.
To ważna część ciała, która nie tylko urozmaica mimikę Twojej twarzy, ale również pomaga zamknąć oczy w dowolnej chwili. Przyłóż palec do gładyszki i mrugaj kilka razy. Jeśli Twoje odruchy są w prawidłowe, poczujesz napięcie drobnych mięśni przy mruganiu.
4. Wędzidełko języka

Ta niewielka fałda pod Twoim językiem ma ważną funkcję, przytrzymuje język i sprawia, że jest mniej elastyczny.
Ta zdolność zapobiega samorzutnemu połykaniu języka. Jest to szczególnie istotne dla noworodków, które nie są jeszcze w stanie kontrolować swojego ciała.
5. Koziołek

Nazwa tego małego guzka na małżowinie usznej pochodzi od łacińskiego słowa tragos, czyli kozioł. Pomaga on w odpowiednim skierowaniu dźwięków pochodzących z tyłu, wzmacnia je i pomaga wykrywać ich źródło.
6. Migdałki

Wielu z nas miało rutynowy zabieg chirurgiczny w dzieciństwie, który miał na celu usunięcie migdałków podniebiennych. To stwarza iluzję, że są one czymś złym i zbędnym, ale to nie jest prawda.
Migdałki są pierwszą barierą chroniąc nas przed bakteriami i wirusami, wydzielając limfocyty. Kiedy zostaną usunięte, organizm nadal ma inne mechanizmy obronne.
7. Skórki paznokci

Każdy, kto miał manicure przynajmniej raz w życiu zna słowo sformułowanie „skórki od paznokci”. Jest to naskórek na granicy paznokcia i palca. Często ludzie wycinają skórki, aby ich dłonie wyglądały doskonale, ale dużo ryzykują.
Pełną one bardzo ważną funkcję: chronią nasze dłonie przed szkodliwymi bakteriami i narastają, aby te mikroorganizmy nie dostawały się do naszego organizmu. Jeśli bakterie przekroczą tę granicę przez maleńką ranę wykonaną przez obcięcie naskórka, mycie rąk nie pomoże.
8. Rynienka podnosowa

Większość specjalistów zgadza się, że rynienka podnosowa rozwinęła się u ludzi w czasach prehistorycznych i grała rolę wzmacniania docierającego do nosa zapachu.
Dzisiaj nie musimy posiadać tak dobrego węchu, ale rynienka podnosowa nadal istnieje, aby przypomnieć nam o naszych korzeniach.
Ponadto, lekarze mogą określić stan zdrowia nienarodzonego dziecka jeszcze w łonie matki przez kształt właśnie tej części ciała. Czasami nieprawidłowo ukształtowana rynienka podnosowa daje informacje o potencjalnej chorobie rozwojowej lub genetycznej.