Kategorie DłonieUrodaZdrowie

Korzystanie przez długi czas z lamp UV naraża na czerniaka. Piękne paznokcie nie są tego warte!

Piękne zadbane dłonie chce mieć każda kobieta. Schludnie i modnie zrobione paznokcie są wizytówką kobiet na całym świecie. Na pewno i Ty masz teraz hybrydę! Nic dziwnego, w końcu długo się trzyma, więc brak odprysków cieszy oko.

Ale czy pomyślałaś o swoim zdrowiu?

Coraz częściej mówi się, że lampy UV mogą przyczyniać się do powstawania czerniaka po paznokciami.

Na świecie słychać o przypadkach, gdzie po długim stosowaniu lampy, dziewczyny zachorowały na nowotwór skóry

Polska modelka Karolina Jasko wyznała, że w wieku 18 lat zachorowała na czerniaka. Rak umiejscowił się właśnie pod paznokciem. Jest duże prawdopodobieństwo, że to wszystko przez lampy UV, ponieważ była ogromną miłośniczką lakierów hybrydowych.

Jaka jest jednak prawda? czy mamy się czego obawiać?

W tej kwestii wypowiedział się prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Pełnomocnik Dyrektora ds. Badań Klinicznych Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie:

„Są pewne przesłanki, które na to wskazują. W tym miejscu stosujemy większe promieniowanie UV. Poza tym, biorąc pod uwagę szkodliwość solariów możemy oczekiwać, że to może być nowe zagrożenie zdrowotne. Takie ostrzeżenia wydały już towarzystwa naukowe w Stanach Zjednoczonych i Australii”

„Problem polega na tym, że nie wiemy jeszcze, jak nowe metody działają na człowieka. Trzeba to sprawdzić. W latach 20 XX wieku, gdy odkryto promieniowanie, kobiety stosowały krem z radem na skórę, bo nie wiedziały, że ten pierwiastek szkodzi” – mówi.

Jednak to właśnie czerniak atakuje ostatnimi czasy coraz mocniej

Statystyki pokazują, że nowotwór skóry dotyka coraz większe grono pacjentów.

Na ten moment mamy około 4 tysięcy zachorowań rocznie

Niepokojące są także prognozy, ponieważ przewiduje się, że w 2025 roku możemy oczekiwać około aż 8 tysięcy chorych.

„Czerniak podpaznokciowy u rasy kaukaskiej, białej występuje bardzo rzadko. Na razie nie obserwuje się zwiększonej liczby zachorowań, ale tak jak wspominałem, mamy doniesienia z USA i Australii, gdzie lampy UV w gabinetach kosmetycznych są stosowane dłużej niż w Polsce” – mówi.

Wniosek nasuwa się sam. Należy obserwować swoje ciało, a w przypadku zmian koniecznie konsultować je z lekarzem. Zwracaj szczególną uwagę na zmiany w ciemnym kolorze!

Może również mądrym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z lakierów hybrydowych?

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Chętnie je poznam w komentarzu na Facebooku!