Kategorie Zdrowie

Zarwana noc? Badacze wskazali na uwielbiany przez wielu produkt, który pobudza lepiej niż kawa

Jedni sięgają po nią, bo taki już ich nawyk, kolejni piją ją dla smaku lub towarzystwa, a jeszcze inni traktują ją w kategoriach antidotum na senność, znużenie lub zmęczenie. Mowa oczywiście o kawie…

Co ciekawe, jeśli zaliczasz się do tej ostatniej grupy – zarwałeś nockę lub po prostu spałeś gorzej i masz gorszy dzień – filiżanka kawy okazuje się nie być najlepszym wyborem. Okazuje się, że czekolada lub kubek gorącego kakao skuteczniej postawi Cię na nogi. Do takich wniosków doszli naukowcy. Jak to wytłumaczyć i czemu swoją moc miałaby zawdzięczać czekolada?

Czekolada lepsza niż kawa?

Od lat to właśnie kawa uchodzi za eliksir na senność i zmęczenie, a wszystko to przypisuje się zawartej w niej kofeinie. Jak to więc możliwe, ze filiżanka gorącej czekolady, kakao lub zwykła tabliczka czekolady będzie lepsza od małej czarnej?

Zarwana noc? Badacze wskazali na uwielbiany przez wielu produkt, który pobudza lepiej niż kawa
Wikimedia Commons

Obecne w kakao flawonoidy mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowe, koncentrację i skutecznie redukują uczucie zmęczenia. O tym, że związki znajdujące się w kakao skutecznie zwalczają skutki niedoboru snu, poinformowali naukowcy z Uniwersytetu L’Aquila mieszczącego się we Włoszech.

Co w takim razie z kofeiną i jej właściwościami? Czekolada i kakao także jej dostarczają, przez co skutecznie pobudzają organizm i pozwalają aktywnie funkcjonować mimo nieprzespanej nocy.

Właściwości kakao

Kakao ma także wiele innych wartościowych dla naszego zdrowia właściwości. Warto więc pić je nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy senni i chcemy się rozbudzić. Kakao przede wszystkim dostarcza nam błonnika, wapnia, magnezu, fosforu i potasu. Świetnie smakuje zarówno na gorąco, jak i na zimno. Możesz pić je samo, a równie dobrze dodawać do owsianki.

Jaką czekoladę wybrać?

Jeśli zarwałeś noc lub po prostu jesteś niewyspany, a potrzebujesz zastrzyku energii i nie masz przy sobie kakao lub najzwyczajniej w świecie za nim nie przepadasz, najlepsza będzie czekolada gorzka o możliwie najwyższej zawartości kakao. Jest jednak jedno ale…

czekolada lepsza niż kawa
Wikimedia Commons

Ten przysmak działa tylko na kobiety. W przypadku mężczyzn nie odnotowano pozytywnego wpływu flawonoidów po zarwanej nocy na organizm płci męskiej.

Źródła: www.kobieta.pl
Fotografie: pxhere.com