×

Zarwana noc? Badacze wskazali na uwielbiany przez wielu produkt, który pobudza lepiej niż kawa

Jedni sięgają po nią, bo taki już ich nawyk, kolejni piją ją dla smaku lub towarzystwa, a jeszcze inni traktują ją w kategoriach antidotum na senność, znużenie lub zmęczenie. Mowa oczywiście o kawie…

Co ciekawe, jeśli zaliczasz się do tej ostatniej grupy – zarwałeś nockę lub po prostu spałeś gorzej i masz gorszy dzień – filiżanka kawy okazuje się nie być najlepszym wyborem. Okazuje się, że czekolada lub kubek gorącego kakao skuteczniej postawi Cię na nogi. Do takich wniosków doszli naukowcy. Jak to wytłumaczyć i czemu swoją moc miałaby zawdzięczać czekolada?

Czekolada lepsza niż kawa?

Od lat to właśnie kawa uchodzi za eliksir na senność i zmęczenie, a wszystko to przypisuje się zawartej w niej kofeinie. Jak to więc możliwe, ze filiżanka gorącej czekolady, kakao lub zwykła tabliczka czekolady będzie lepsza od małej czarnej?

Obecne w kakao flawonoidy mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowe, koncentrację i skutecznie redukują uczucie zmęczenia. O tym, że związki znajdujące się w kakao skutecznie zwalczają skutki niedoboru snu, poinformowali naukowcy z Uniwersytetu L’Aquila mieszczącego się we Włoszech.

Co w takim razie z kofeiną i jej właściwościami? Czekolada i kakao także jej dostarczają, przez co skutecznie pobudzają organizm i pozwalają aktywnie funkcjonować mimo nieprzespanej nocy.

Właściwości kakao

Kakao ma także wiele innych wartościowych dla naszego zdrowia właściwości. Warto więc pić je nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy senni i chcemy się rozbudzić. Kakao przede wszystkim dostarcza nam błonnika, wapnia, magnezu, fosforu i potasu. Świetnie smakuje zarówno na gorąco, jak i na zimno. Możesz pić je samo, a równie dobrze dodawać do owsianki.

Jaką czekoladę wybrać?

Jeśli zarwałeś noc lub po prostu jesteś niewyspany, a potrzebujesz zastrzyku energii i nie masz przy sobie kakao lub najzwyczajniej w świecie za nim nie przepadasz, najlepsza będzie czekolada gorzka o możliwie najwyższej zawartości kakao. Jest jednak jedno ale…

Ten przysmak działa tylko na kobiety. W przypadku mężczyzn nie odnotowano pozytywnego wpływu flawonoidów po zarwanej nocy na organizm płci męskiej.

Źródła: www.kobieta.pl
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować