×

9 rzeczy, których nie powinieneś robić swoim stopom. Wyjdzie Ci to na dobre

Chodzimy, biegamy i tańczymy dzięki stopom, ale czy należycie je traktujemy i poświęcamy wystarczająco dużo czasu na ich pielęgnacje? Nie zawsze, a w zamian za to fundujemy im często niewygodne buty, odciski i brak należytej higieny. Podolodzy biją na alarm w trosce o zdrowie naszych stóp w przyszłości.

9 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić swoim stopom:

1. Codzienne obuwie

Aby przeciwstawiać się częstemu chodzeniu na wysokich obcasach, kobiety coraz częściej wybierają zupełnie płaskie obuwie, takie jak balerinki. Problem polega na tym, że nie zapewniają one odpowiedniego wsparcia dla wysklepienia stopy. Może to prowadzić do złego rozkładania ciężaru ciała, bólu pięt lub nawet zapalenia ścięgna. Jeśli wiesz, że będziesz dużo chodzić, wybierz buty sportowe lub takie, które zapewnią należyte wsparcie dla stopy.

2. Zabiegi wykonywane w domu

Coś dzieje się nie tak, jak powinno z Twoją stopą, ale uznajesz, że poradzisz sobie z problemem domowymi sposobami? To najgorszy pomysł, gdyż możesz wyrządzić sobie więcej szkód niż pożytku. Wrastające paznokcie, bolesne pęcherze, głębokie nagniotki, haluksy powinny być obejrzane przez specjalistę.

3. Rezygnowanie z noszenia skarpetek

Oprócz zbierania nadmiaru potu, skarpetki działają jak bufor między nagą stopą, a butem. Mogą zabezpieczyć skórę przed powstawaniem pęcherzy i zapobiegać rozwojowi grzybicy. Jeśli chcesz przy okazji zapobiegać nieprzyjemnym zapachom i nadmiernej wilgoci, wybierz skarpetki wykonane z tkaniny, która łatwo przepuszcza powietrze.

4. Ignorowanie bólu lub brak odpowiedniej higieny

Wielokrotnie, dzięki właściwej higienie, można zapobiec występowaniu chorób stóp. Przycinanie paznokci w linii prostej zapobiega ich wrastaniu. Regularne czyszczenie brudów spod paznokci może zmniejszyć ryzyko infekcji, a peeling między palcami zapobiega powstawaniu grzybicy. Obrzęk, odbarwienia lub pęknięcia naskórka mogą wymagać pomocy medycznej, a jeśli nie jesteś pewien przyczyny swoich problemów, odwiedź lekarza.

5. Chodzenie na boso po twardych powierzchniach

Kto nie kocha wolności chodzenia na boso? Cóż, przykro to stwierdzić, ale chodzenie na boso po twardych powierzchniach, takich jak drewniane podłogi, płytki, kamienie lub beton może spowodować spłaszczenie się podeszwy stopy poprzez utratę tkanki tłuszczowej. To prowadzi do kilku bolesnych dolegliwości. Podczas chodzenia bez obuwia należy nosić grubsze skarpetki lub kapcie, które uchronią Cię przed bezpośrednim kontaktem z twardą nawierzchnią.

6. Przywiązanie do jednego rozmiaru obuwia

Kiedy stajemy się dorośli, nasze stopy przestają rosnąć i poznajemy ostateczny rozmiar swojego buta. Ale czy na pewno?

Często kupujemy kota w worku i nie przymierzamy obuwia w sklepie, a po dotarciu do domu dziwimy się, dlaczego nam nie pasują… Może nie wiesz, ale Twój rozmiar może ewoluować z powodu wielu czynników takich jak wiek, wahania wagi, a nawet zmiany hormonalne. Cleveland Clinic wyjaśnia, że nasze stopy mają tendencję do poszerzania się i wydłużania w miarę upływu lat. Z tego powodu zaleca się mierzenie i sprawdzenie rozmiaru buta co kilka lat.

7. Namiętne noszenie japonek

Na pierwszy rzut oka komfortowe, łatwe do założenia i ekstrawaganckie japonki mają same zalety. Nie jest to niestety prawda. Ten rodzaj obuwia nie daje wystarczającego wsparcia stopie, ponadto sprawia, że wykonywane w nich kroki mają nienaturalny charakter.

Sporadyczne zakładanie japonek na basen, siłownię lub na plaży nie wywoła u Ciebie niepożądanych skutków, ale chodzenie w nich na co dzień może stać się niebezpieczne dla zdrowia Twoich stóp. Należy w nich uważać na infekcje, urazy, utratę równowagi prowadzącą do obrażeń lub zapalenie powięzi lub ścięgien.

8. Noszenie obuwia zbyt małego, ciasnego lub źle wykonanego

Być może kiedyś próbowałaś wcisnąć swoje stopy w ciasne szpilki, bo tak bardzo Ci się podobały, a na drugi dzień cierpiałaś w niewyobrażalnych mękach? Jeśli buty nie są wygodne. po prostu z nich zrezygnuj. Z czasem nieprawidłowy typ obuwia może prowadzić do deformacji, takich jak haluksy, wrastające paznokcie i spłaszczenie łuku stopy.

9. Używanie tylko jednej pary butów

Ortopedzi z pewnością stwierdzą, że nie można polegać tylko na jednej parze butów. Oprócz tego, że obuwie będzie znoszone i przepocone, mięśnie stóp mogą być zmęczone, gdyż nie mają one żadnego urozmaicenia.

Korzystanie z wielu par butów może dać mięśniom odpoczynek, a także umożliwić działanie różnych części anatomicznych stopy.

W przypadku poważnych i nawracających problemów ze stopami rozważ myśl o wizycie u podologa. Dzięki drobnym zmianom możesz poczuć się komfortowo i unikać cierpienia.

Może Cię zainteresować