Kategorie OdżywianieZdrowie

Ziarenka czarnuszki to babciny lek, który może uratować Ci życie

Czarnuszka siewna (Nigella sativa) często nazywana jest także czarnym kminkiem, choć nie ma z nim nic wspólnego. Od ponad 2 tysięcy lat używana jest na Wschodzie jako przyprawa i drogocenny środek leczniczy. Mówi się, że nawet Mahomet doceniał właściwości czarnuszki. Powiedział podobno: Ta roślina leczy wszystko z wyjątkiem śmierci”. I rzeczywiście zwalcza różne dolegliwości, a o tym, jak wpływa na organizm rozpisuje się wiele osób. Czas dowiedzieć się o niej trochę więcej.

1. Zapalenie gardła

Zwalcza infekcje, ponieważ ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, niweluje ból i dezynfekuje.

2. Cukrzyca typu 2

Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w czarnuszce zmniejszają poziom cukru we krwi. Ochrania trzustkę i wspomaga jej regenerację.

3. Epilepsja

Przy regularnym stosowaniu może zapobiegać padaczce i zmniejszać częstotliwość napadów.

Ziarenka czarnuszki to babciny lek, który może uratować Ci życie
Pixabay

4. Ciśnienie krwi

Skutecznie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów.

5. Choroby grzybicze

W szczególności olej z nasion ma silne działanie antygrzybiczne. Za wszystko odpowiedzialny jest tymochinon – aktywny składnik, która skutecznie walczy z zagrzybieniem organizmu.

6. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Ze względu na swoje właściwości przeciwskurczowe czarnuszka pomaga, gdy masz wzdęcia. Niweluje nieprzyjemną zgagę i poprawia pracę jelit.

Ziarenka czarnuszki to babciny lek, który może uratować Ci życie
Pixabay

7. Działanie przeciwnowotworowe

Na Wschodzie od ponad 1000 lat olej z czarnuszki uznawany jest jako naturalny środek zwalczający raka. Regularne przyjmowany może hamować wzrost komórek nowotworowych w jelicie cienkim, ale ogólnie pomaga przy wszystkich nowotworach. Najlepiej spożywać trzy łyżeczki czarnuszki każdego dnia.

8. Brak odporności

Najlepiej dla naszego organizmu, aby zjeść łyżeczkę oleju z czarnuszki przed śniadaniem – możesz wymieszać z sokiem lub miodem. Wzmocnisz swój organizm!

9. Choroby skóry

Stosuje się go w walce z trądzikiem, łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry.

10. Alergie

Jest prawdziwym lekarstwem w zwalczaniu wszystkich alergii. W ostrych reakcji alergicznych, takich jak kaszel czy katar sienny po zażyciu czarnuszki widać u pacjenta znaczną poprawę. Łagodzi szczególnie reakcje alergiczne w drogach oddechowych.

Ziarenka czarnuszki to babciny lek, który może uratować Ci życie
Pixabay

Warto po nią sięgnąć i zacząć działać zapobiegawczo. Można ją kupić w wielu sklepach zielarskich, ale zaczęła pojawiać się także w większych marketach.

Źródło i fotografie: wunderweib.de, de.wikipedia.org