×

Badanie: Cynk może pomóc w zwalczaniu przeziębienia i grypy. Jest jednak pewien „haczyk”

W 1771 r. niemiecki lekarz Hieronymus David Gaubius mówił o cynku, jako o „leku, który wiele obiecuje”. Dziś, ponad 200 lat później, cynk jest jednym z pierwiastków, który znajdziemy w składzie wielu suplementów diety. Jak się również okazuje, jest to jeden z tych pierwiastków, który może pomóc w walce z przeziębieniem i grypą.

Cynk w walce z przeziębieniem i grypą

Wciąż brakowało jednoznacznych dowodów na to, że suplementy diety, w skład których wchodzi cynk, są skuteczne w walce z grypą i przeziębieniem. Finalnie przeprowadzona w ostatnim czasie metaanaliza 28 badań potwierdziła, że suplementacja cynkiem może zapobiegać objawom i skrócić czas trwania wirusowych infekcji dróg oddechowych.

owszechnie uważa się, że rola cynku w zapobieganiu i leczeniu infekcji, dotyczy tylko osób z niedoborem cynku. Nasze odkrycia podważają tę tezę – mówi lekarz medycyny integracyjnej Jennifer Hunter z Western Sydney University w Australii

Dwa duże badania z Chin wykazały, że aerozol do nosa z bardzo małą dawką cynku zmniejsza ryzyko choroby klinicznej. Dwa mniejsze badania przeprowadzone w USA, w których oceniano działanie zapobiegawcze doustnego przyjmowania cynku, wykluczyły osoby z niedoborem cynku. Wszystkie pozostałe badania oceniające skuteczność cynku w leczeniu przeziębienia przeprowadzono w populacjach, w których niedobór cynku jest bardzo mało prawdopodobny – dodaje ekspert

Kiedy cynk był stosowany jako środek zapobiegawczy, analiza badań wykazała, że ryzyko wystąpienia łagodniejszych objawów choroby było o 28% mniejsze, a ryzyko wystąpienia umiarkowanie ciężkich objawów aż o 87% mniejsze. Ponadto eksperci wywnioskowali, że cynk nieznacznie skraca czas trwania choroby u osób, które zaczęły przyjmować cynk po zachorowaniu.

Choć wnioski naukowców są obiecujące, wciąż nie mówią nam zbyt wiele o tym, jak cynk faktycznie wspomaga organizm w walce z infekcjami wirusowymi.

Źródła: doi.org

Może Cię zainteresować