×

5 ćwiczeń na poprawę krążenia w nogach. Mówimy żylakom stanowcze nie

Regularne ćwiczenia to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie pojawienia się żylaków. Oczywiście spore znaczenie w tym przypadku ma także utrzymanie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Dzisiaj jednak chcielibyśmy się skupić na aktywności fizycznej, która może przyczynić się do utrzymania nóg w dobrej kondycji.

Żylaki – co warto wiedzieć?

Żylaki nie wyglądają atrakcyjnie. Kiedy już się pojawiają, zazwyczaj zaczyna się od niewielkich, czerwonych pajączków. Z czasem stają się natomiast coraz bardziej wypukłe, a poskręcane żyły wyglądają, jakby chciały wydostać się na zewnątrz. Przechodząc już do sedna. Żylaki to zdeformowane i nadmiernie poszerzone żyły na łydkach, pod kolanami i na udach, które pojawiają się, gdy krew nie krąży prawidłowo – krew zamiast wracać do serca, gromadzi się w żyłach i stopniowo je poszerza. Nieleczone mogą w konsekwencji prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jak chociażby zakrzepicę.

Z żylakami zmagają się bardzo często kobiety, które pracują na co dzień za biurkiem, choć i panom ten problem nie jest obcy.

Ćwiczenia na żylaki

Aktywność fizyczna w walce z żylakami

Powstawaniu żylaków sprzyja nadwaga, a zwłaszcza otyłość, siedzący tryb życia, noszenie butów na wysokim obcasie czy noszenie obuwia lub skarpet mocno opinających łydkę. Jak już zostało wspomniane, przywrócenie odpowiedniego krążenia w kończynach dolnych jest w tym przypadku niezwykle istotne. Pomóc mogą nam w tym ćwiczenia, dzięki nie tylko pomożemy swojemu układowi limfatycznemu, ale także wzmocnimy mięśnie nóg. Wszystkie poniższe ćwiczenia wykonasz w domu bez użycia dodatkowego sprzętu.

Zatem do dzieła…

<a href=Vimeo">

Vimeo

#1 Rowerek

Rowerek to bardzo popularne ćwiczenie, które doskonale pobudzi nasz układ krążenia. Jak sama nazwa wskazuje, polega na symulowaniu ruchów, które wykonujemy podczas jazdy na rowerze. Ćwiczenie możesz wykonać leżąc na łóżku lub na macie. „Pedałuj” min. 30 razy. Wykonuj to ćwiczenie codziennie.

#2 Jazda na rowerze

Oczywiście alternatywą dla pierwszego ćwiczenia będzie jazda na rowerze. Wybieraj rower zamiast innych środków transportu zwłaszcza kiedy jest ładna pogoda, a trasa, którą masz pokonać, nie jest długa. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby korzystać z rowerka stacjonarnego podczas oglądania dobrego filmu.

<a href=Wikipedia">

Wikipedia

#3 Łączenie nóg

To ćwiczenie wykonasz siedząc na krześle, leżąc na dywanie lub na łóżku. W pierwszej kolejności unieś nogi, rozłóż je na boki, a następnie złącz. Wykonaj 20 takich powtórzeń. Na początku może to nie być takie proste, zwłaszcza, jeśli masz słabe nogi. Z czasem będzie coraz lepiej. W końcu trening czyni mistrza!

#4 Krążenia

Połóż się na macie do jogi, dywanie lub łóżku i podnieś jedną nogę. Zacznij zataczać w powietrzu okręgi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wykonaj 20 powtórzeń i zmień nogę.

#5 Palce-pięty

Kolejne ćwiczenie najlepiej wykonywać w pozycji siedzącej. Umieść obydwie stopy na podłożu i zmieniaj punkt podparcia z palców na pięty, a następnie z pięt na palce. Powtórz 20-30 razy.

Ćwiczenia są zalecane osobom, u których żylaki dopiero zaczynają się pojawiać lub prowadzony tryb życia sprzyja ich powstawaniu. W przypadku bardziej zaawansowanym zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Źródła: steptohealth.com
Fotografie: vimeo.com

Może Cię zainteresować