×

Wyniki 9-letnich badań na temat cukru szokują. Odkryto mechanizm łączący go z rozwojem raka

Od lat wiadomo, że istnieje korelacja pomiędzy spożywaniem cukru, a tempem rozwoju raka, ale odkrycie mechanizmu, który towarzyszy temu procesowi było do tej pory nieosiągalne. Teraz, dzięki dziewięcioletnim badaniom naukowym, dokonano przełomowego odkrycia.

Badacze zgłębili tajemnicę mechanizmu, w wyniku którego komórki nowotworowe metabolizują cukier. Nie udało się to nikomu wcześniej przez ponad 90 lat starań.

Wiemy, że komórki ludzkiego ciała potrzebują energii, aby funkcjonować. Ona powstaje dzięki żywności, którą spożywamy. Najprostszym i najszybciej przyswajalnym źródłem energii jest glukoza. Z tego powodu komórki nowotworowe wprost uwielbiają cukry. Ich zapotrzebowanie na glukozę oraz szybkość jej przekształcania w kwas mlekowy jest znacznie większa, niż w przypadku zdrowych komórek.

Ten proces znany jest jako efekt Warburga, a naukowcy przypuszczają, że ma on wiele wspólnego z szybkim tempem wzrostu raka. Trudno jednak określić, czy jest on efektem czy przyczyną rozwoju nowotworów.

Wywnioskowano, że rozwój komórek nowotworowych wiąże się z ich stałym pragnieniem cukru, ale problem w tym, że nie ma sposobu na odcięcie dostaw glukozy wyłącznie do rozwijającego się guza.

Z tego powodu ważne jest zrozumienie mechanizmu zwiększenia metabolizmu glukozy wśród komórek nowotworowych. Może być to klucz do otwarcia zupełnie nowego rozdziału w historii nauki. Jeden z badaczy Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego w Belgii, Johan Thevelein wyjaśnia:

Nasze badania ujawniają, jak nadmierne pochłanianie cukru przez komórki nowotworowe prowadzi do błędnego cyklu ciągłego stymulowania rozwoju i wzrostu raka. W ten sposób można wyjaśnić korelację między siłą efektu Warburga, a agresją guza. Wyniki naszych badań stanowią podstawę przyszłych testów w tej dziedzinie.

Nie bez powodu do przeprowadzenia badań posłużyły komórki drożdży, które posiadały specyficzny zestaw genów o nazwie RAS, obecny we wszystkich komórkach zwierzęcych, w tym ludzkich.

Drożdże, podobnie jak komórki rakowe, mają bardzo aktywny metabolizm cukrów, ale nie posiadają dodatkowych czynników regulujących ten proces, które mogłyby zakłócić wynik badania.

U drożdży zaobserwowaliśmy, że metabolizm cukru jest związany z aktywacją białek onkogennych RAS poprzez działanie fruktozo-1,6-bisfosforanu. Szokującym faktem jest, że ten mechanizm został zachowany na drodze ewolucji.

Naukowcy stwierdzili, że drożdże, które miały do wykorzystania duże ilości glukozy, aktywowały geny odpowiedzialne za produkcję rakotwórczych białek RAS. Takie zachowanie umożliwiłoby szybszy wzrost zmutowanych komórek. Należy jednak pamiętać, że badania ciągle trwają, a przełom nie oznacza, że ta ważna informacja znajdzie zastosowanie w medycynie klinicznej.

Może Cię zainteresować