×

Wiele osób nosi te popularne buty, ale mało kto zdaje sobie sprawy z ich szkodliwości

Dziwnie ukształtowane gumowe buty znane jako Crocs po raz pierwszy trafiły na rynek na początku dwudziestego wieku, jednak kilkanaście lat później nie straciły na popularności. Od tego czasu stały się alternatywą dla klapek, sandałów, a nawet obuwia roboczego.

Choć niektórzy ludzie są zachwyceni ich wyglądem, a nawet uważają je za bardziej komfortowe niż typowe obuwie, ostatnie doniesienia mówią, że gumowe klapki mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie stóp.

Ponieważ Crocs stały się tak popularne, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, konsultowano się z wieloma pedologami, jaki wpływ wywierają one na stopy. Ich odpowiedzi nie były przychylne. Według dr Meagan Leahy, Crocs nie są odpowiednim zamiennikiem codziennego obuwia.

Niestety, Crocs nie nadają się do użycia przez cały dzień. Te buty nie stabilizują dostatecznie pięty. W takim przypadku palce stóp mają tendencję do zaciskania, co może doprowadzić do zapalenia ścięgna, deformacji palców, problemów z paznokciami u stóp.

Podrobione Crocs i reakcje alergiczne

Zgodnie z przeprowadzoną w Niemczech analizą laboratoryjną, gumowe obuwie wyprodukowane na wzór Crocs, zawierało substancje wysoce rakotwórcze, które mogą być wchłonięte przez kontakt ze skórą.

Niemiecka instytucja Westdeutscher Rundfunk przesłała 10 rodzajów obuwia tego typu z tworzywa sztucznego do laboratorium w Niemczech w celu przeprowadzenia analizy. Wyniki pokazały, że 6 z 10 dostarczonych par butów zawierało rakotwórczą substancję.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, ważne jest, aby zachować dużą ostrożność przy zakupie Crocs i upewnić się, że nie zawierają one policyklicznych węglowodorów aromatycznych.

Jeśli nie umiesz żyć bez Crocs, noś skarpetki w celu zmniejszenia kontaktu ze skórą. Zaleca się również, aby sprawdzić zapach butów przed ich zakupem. Jeśli wydzielają one silne lub słodkie zapachy, może to oznaczać, że uwalniają szkodliwe substancje do powietrza.

Może Cię zainteresować