Kategorie KoronawirusZdrowie

100 tysięcy ofiar COVID-19 do końca igrzysk. Dyrektor generalny WHO ostrzega

Pandemia COVID-19 wciąż się nie skończyła. Takiego zdania jest dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, który spotkał się w ostatnim czasie z członkami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Tokio. Dyrektor ostrzega, że do końca igrzysk na świecie z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 może umrzeć nawet 100 tys. osób.

„Pandemia jest testem, który świat oblewa”

Wielu z nas patrzy optymistycznie w przyszłość wierząc, że to co najgorsze jest już za nami. W końcu wiele osób przeszło już zakażenie wirusem lub jest zaszczepionych, co teoretycznie zmniejsza szanse na wybuch kolejnej fali zakażeń. Przez nadmiernym optymizmem przestrzega szef Światowej Organizacji Zdrowia, który uważa, że „pandemia jest testem, który świat oblewa”, a każdy, kto sugeruje się jedynie spadającą liczbą zakażeń, „żyje złudzeniami”

Verdens helseorganisasjon – WHO – Store norske leksikon

Ghebreyesus zwrócił uwagę, że aż 75% wyprodukowanych na świecie szczepionek trafia do zaledwie 10 państw, co uważa ze „straszliwą niesprawiedliwość”. Tak duże dysproporcje mogą sprawić, że pandemia pozostanie z nami na znacznie dłużej, niż wielu z nas mogłoby się wydawać. Z tego też względu szef WHO apeluje do władz wszystkich państw, aby zrobił wszystko, by do połowy przyszłego roku zaszczepić przynajmniej 70% społeczeństwa.

Pandemia skończy się, gdy świat zdecyduje się, aby ją skończyć. To jest w naszych rękach

Niestety, Ghebreyesusz nie ma optymistycznych prognoz na zbliżające się tygodnie. Uważa, że do końca igrzysk na świecie z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 może umrzeć nawet 100 tys. osób.

Instagram

Letnie Igrzyska Olimpijskie

Lada dzień rozpoczną się Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020. Przypomnijmy, że te potrwają od 23 lipca 2021 roku (oficjalna ceremonia otwarcia nastąpi dopiero dwa dni później) do 8 sierpnia 2021 roku. Polska reprezentacja olimpijska liczy ponad 400 osób (sportowcy i sztaby szkoleniowe), a nasi zawodnicy będą brali udział w 28 z 37 dyscyplin. Transmisję będzie można oglądać na TVP i TVP Sport.

Trzymamy mocno kciuki za naszych reprezentantów!

Źródła: wiadomosci.wp.pl
Fotografie: www.instagram.com