Kategorie Choroby układu oddechowego

Nie mylmy koronawirusa z grypą. To dwie zupełnie inne choroby, które mają kilka wspólnych cech

Wrzesień to początek sezony grypowego na półkuli północnej, a w tym w Polsce. Szczyt zachorowań na grypę w naszym kraju wciąż jednak przed nami. Ten sezon będzie jednak inny niż wszystkie poprzednie, a wszystko ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2.

Grypa a koronawirus – co łączy te dwa wirusy?

Zarówno wirus grypy, jak i SARS-CoV-2 przenoszony jest drogą kropelkową (możliwy jest także zakażenie przed kontakt poprzez dotyk skażonej wcześniej powierzchni) i atakuje drogi oddechowe. Zakrywanie ust i nosa, regularne mycie rąk i unikanie dotykania twarzy wydaje się być więc w obu przypadkach jak najbardziej uzasadnione. Obie te choroby trudno od siebie odróżnić na podstawie objawów, które często mogą być do siebie zbliżone.

Pikist

Grypa a koronawirus – różnice

Nie ulega jednak wątpliwości, że grypa jest zwykle mniej groźna – współczynnik śmiertelności w przypadku koronawirusa jest znacznie wyższy.

Dla całych USA śmiertelność w przypadku grypy to około 0,1 proc.; COVID-19 – około 6 proc (odsetek ten może być zawyżony, ponieważ nie każdy przypadek zakażenia jest rozpoznawany)

Co więcej, grypę łatwiej ją wyleczyć, a także jej uniknąć z prostego względu. Na rynku dostępne są skuteczne leki i szczepionki. Ponadto osoba zakażona koronawirusem SARS-CoV-2 zaraża średnio 2-3 osoby (tak przynajmniej wynika z dotychczasowych badań). W przypadku grypy współczynnik zarażeń wynosi 1,3 osoby, a więc zdecydowanie mniej. Różnice są zauważalne także w przypadku okresu inkubacji, a więc okresu czasu począwszy od zakażenia do pierwszych objawów. W przypadku koronawirusa okres ten wynosi od 2 do nawet 14 dni, a w przypadku grypy od 1 do 4 dni.

Pikist

Jak odróżnić grypę od koronawirusa?

Początkowe objawy zakażenia są w obu przypadkach bardzo podobne. Zaliczamy do nich gorączkę, kaszel, bóle głowy, bóle mięśni czy biegunki.

W przypadku osób chorych na grypę rzadko występuje ból gardła, podczas gdy gorączka często przekracza 39 stopni Celsjusza. Choroba ogranicza się wówczas głównie do górnych dróg oddechowych, a zwłaszcza nosa, przez co objawem jest katar, zatkany nos czy kichanie.

Pikist

W przypadku osób chorych na COVID-19 charakterystyczne są duszności i płytki oddech. Do tego dochodzi utrata węchu i smaku – szacuje się, że występuje ona nawet u kilkudziesięciu procent zakażonych, a w tym osób przechodzących zakażenie teoretycznie bezobjawowo. Utrata węchu i smaku może być więc objawem, który ułatwi wychwycenie przypadku zakażenia wirusem. Należy mieć jednak świadomość, że utratę węchu w niektórych przypadkach może powodować nawet zwykłe przeziębienie. Co więcej, koronawirus SARS-CoV-2 może przedostać się do krwi i siać spustoszenie w całym organizmie, co może skutkować udarem mózgu, zaburzeniami krzepnięcia krwi, rytmu serca, zawałem, zapaleniem mięśnia sercowego czy nawet uszkodzeniem wątroby lub nerek (w moczu chorych na COVID-19 pacjentów pojawiała się krew lub białko).

tok.fandom.com

W krajach półkuli południowej zakończył się najłagodniejszy w historii sezon grypowy

Dobra informacja jest taka, że w krajach południowych zakończył się właśnie sezon grypowy trwający od kwietnia do września, który w tym roku był wyjątkowo łagodny. Powszechne stosowanie środków bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19 odegrało w tym przypadku kluczową rolę.

Wiele z wprowadzonych środków prewencji zakażeń, mogło w rzeczywistości odegrać istotną rolę w ograniczeniu rozprzestrzeniania wirusa – mówiła Maria Van Kerkhove, WHO

Niewykluczone, że kraje półkuli północnej równie dobrze poradzą sobie z tegoroczną grypą. Warunkiem jest w tym przypadku wysoki wskaźnik szczepionek, dystans społeczny, a także zakrywanie ust i nosa.

Pikist

Infolinia dotycząca postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Objawów, które mogłyby oznaczać zakażenie koronawirusem nie wolno lekceważyć. W końcu gra toczy się o zdrowie, a nawet życie nas samych jak i innych osób. W sytuacji podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 należy zadzwonić pod numer 800 190 590. Jest to numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, pod którym uzyskamy szczegółowe informacje dotyczące dalszego postępowania.

Źródła: www.politykazdrowotna.com, www.gov.pl