×

Coraz więcej polskich nastolatków chce odebrać sobie życie. Są zmęczeni i nie widzą sensu życia

Czy wiesz, że w Polsce samobójstwa są drugą, zaraz po wypadkach, przyczyną zgonów wśród dzieci i młodzieży? Przerażające, prawda? Dlaczego człowiek, który dopiero wchodzi w dorosłe życie, decyduje się zakończyć swoje życie?

W Polsce prawie co piąty zgon osób od 14 do 25 roku życia spowodowany jest samobójstwem… – mówiła w wywiadzie dla WP parenting dr n. med. Justyna Holka-Pokorska, psychiatra.

Coraz więcej polskich nastolatków chce odebrać sobie życie

Samobójstwo oznacza wybór pomiędzy życiem a śmiercią. W ich ocenie ucieczka od rzeczywistości jest sposobem na rozwiązanie problemu.

Komenda Główna Policji podaje, że w trzech pierwszy kwartałach bieżącego roku aż 1005 ludzi poniżej 18. roku życia próbowało odebrać sobie życie. Dla porównania, w całym 2020 roku były to 843 przypadki. Niechlubna tendencja wzrostowa jest więc bardzo wyraźna, a przypomnijmy, że 20201 rok się jeszcze nie skończył. Co kieruje młodymi ludźmi, którzy targają się na swoje życie?

Specjaliści zauważają, że młodzi coraz częściej są zmęczeni i przytłoczeni. Czują niepotrzebni i bezwartościowi, w wyniku czego przestają widzieć sens istnienia.

<a href=Flickr">

Flickr

Piętno odcisnęła pandemia COVID-19

Jeśli myślisz, że panująca pandemia to tylko i wyłącznie zagrożenie wynikające z zarażeniem wirusem, bardzo się mylisz. COVID-19 odcisnął i wciąż odciska swoje piętno w różnych sferach życia. W wyniku izolacji młodzi ludzie zostali zamknięci na małej powierzchni z rodzicami, a często i innymi domownikami, np. dziadkami. W konsekwencji ich kontakt z rówieśnikami jest mniej lub bardziej ograniczony, co odbija się negatywnie na zdrowiu psychicznym. Na tym nie koniec… W przypadku, gdy w danym domu wcześniej już dochodziło do przemocy fizycznej czy psychicznej, w pandemii, kiedy zostaliśmy wystawieni na jedną wielką próbę, problemy eskalowały. Osoby nerwowe stały się jeszcze bardziej nerwowe, a agresywne jeszcze bardziej agresywne, co wielokrotnie odbija się na szeroko rozumianym zdrowiu domowników.

Przed pandemią najwięcej mówiliśmy o zaniedbaniu emocjonalnym, ale także o przemocy rówieśniczej, przemocy w szkole, przemocy domowej. Te problemy nie zniknęły, a pandemia stała się kolejnym czynnikiem, który jeszcze bardziej to wszystko skomplikował – mówi dr Halszka Witkowska, suicydolog i kulturoznawca z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego

<a href=Pixabay">

Pixabay

Decyzja o samobójstwie i jej przyczyny

Decyzja o próbie samobójczej jest podejmowana pod wpływem jakiegoś problemu, z którym nie potrafimy sobie poradzić. Dla osoby młodej, której brakuje życiowego doświadczenia, nawet niewielki problem może przybrać rozmiar potwornej tragedii.

Najczęstsze przyczyny samobójstw wśród ludzi młodych to: 

  • dysfunkcje i niestabilność rodziny – nadużywanie alkoholu, przemoc, brak zrozumienia ze strony opiekunów lub rodziców, rozwód,
  • niepowodzenia w szkole i rozczarowanie wynikami w nauce,
  • rozstanie z bliską osobą,
  • konflikty z prawem,
  • chęć zemsty,
  • niechciana ciąża
<a href=Pixabay">

Pixabay

Pomoc

Jeśli w Twojej głowie pojawiają się myśli samobójcze, pozwól sobie pomóc. Możesz spróbować skorzystać z pomocy w poradniach zdrowia psychicznego lub anonimowego telefonu zaufania. Z pomocą przychodzą również fora dla osób, które przestają widzieć sens życia.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie samobójstwo.pl.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: Wprost
Fotografie: pixabay.com

Może Cię zainteresować