×

Coraz więcej młodych ludzi nie jest zadowolonych z życia. Znamy powód

Dlaczego tak dużo młodych ludzi czuje niechęć do życia, jest przygnębionych i niezadowolonych niezależnie od tego co robią? Przecież dobry dostęp do wiedzy czy uprawiania hobby jest lepszy niż kiedykolwiek. Co więc za to odpowiada? Według najnowszych danych nastąpił gwałtowny wzrost zaburzeń nastroju i stresu psychicznego u dzisiejszych nastolatków i młodych dorosłych...

JM Twenge, działająca psycholog w sprawach młodych dorosłych i nastolatków z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Stanowego w San Diego, wraz ze swoimi kolegami, dokładnie przestudiowała i przeanalizowała dane z National Survey na temat używania narkotyków i zdrowia. Jakie były wyniki?

Niestety, ale nie mam dobrych wieści

  1. Nastąpił wzrost o 52% dla zaburzeń nastroju, dominujących myśli depresyjnych, a co za tym idzie, wyników ukierunkowanych na samobójstwo wśród nastolatków (w wieku od 12 do 17 lat)!!!
  2. i wzrost o 63% wśród młodych dorosłych (w wieku od 18 do 25 lat).

Na szczęście osoby powyżej 26 roku życia nie odnoszą się do tych liczb. Chociaż pewnie tak jak każda inna grupa, ma swoje powody do zmartwień.

Dlaczego zatem jest aż tak dużo zaburzeń nastroju u młodzieży? Gdzie leży problem?

JM Twenge i jej koledzy są przekonani, że winne są dwa nowoczesne czynniki. Mianowicie:

  1. Rozwój komunikacji elektronicznej
  2. Skrócenie czasu snu

Nie da się ukryć, że media społecznościowe wtargnęły do naszego życia. Nawet jeżeli nie jesteśmy tego świadomi, oddziaływują na naszą kondycję psychiczną i samoakceptacje.

Wiele nastolatków nie wychodzi z domów, a rozmawiają ze swoimi rówieśnikami online lub oglądają filmy na popularnej platformie YouTube. Często filmy te czy zdjęcia zamieszczanie na Instagramie potrafią zaburzyć nasz nastrój i dać poczucie nieszczęście, bo inni, jak widać na załączonym obrazku, mają lepiej niż ja.

Co więcej, czas spędzany online szybko mija, coraz trudniej jest odłożyć gadżety i zasnąć. W rezultacie nastolatki zaczęły ograniczać swój sen, by nie przegapić czegoś ważnego w Internecie. 

A nie od dziś wiadomo, że wyspany człowiek jest zdrowszy zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Jak możemy wyjść z tej sytuacji?

W dzisiejszych czasach zdolność dotarcia do dziecka w dowolnym momencie wydaje się mieć ogromne znaczenie. Korzystanie ze  SmartWatch może być dobrą opcją – zawsze możesz zobaczyć, gdzie są dzieci i mieć pewność, że nie surfują po Internecie.

Monitorowanie aktywności dzieci w Internecie i czasu spędzanego online może pomóc utrzymać zdrowie psychiczne rodziców, a także dzieci

Na szczęście większość smartfonów ma specjalne opcje, które pozwalają rodzicom ograniczyć czas spędzany na ekranie przez dzieci, monitorować treści oglądane przez dzieci i kontrolować ogólny dostęp do aktywności online. 

Co więcej, rodzice powinni zawsze mieć czas na zastanawianie się nad życiem swoich dzieci i okazywanie wsparcia, zrozumienia i empatii w razie potrzeby. 

Postawcie na rozmowę i pokazujcie nastolatkom świat taki jaki jest naprawdę, tłumacząc, że to co w Internecie nie zawsze ma realne odbicie.

 

Źródła: brightside.me
Fotografie: freepik.com, freepik.com (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować