×

Sondaż: coraz mniejszy odsetek polskiego społeczeństwa zamierza szczepić się przeciw COVID-19

Podczas gdy wirus SARS-CoV-2 przybiera w Polsce na sile, czego dowodem są kolejne raporty nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19, liczba osób, które chcą się zaszczepić, maleje. Wyniki przeprowadzonego w ostatnim czasie badania są jednoznaczne.

Zainteresowanie szczepieniem na COVID-19 maleje

Z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie „Gazety Wyborczej” wynika, że na dzień dzisiejszy zaszczepić chce się 51,6% Polaków, 30,5% nie zamierza się szczepić, a 14,3% wciąż nie ma wyrobionego zdania. Kiedy zestawimy te dane ze wskaźnikami z poprzednich miesięcy, okazuje się, że zainteresowanie maleje.

Były już w styczniu br. przecież sondaże, które pokazywały blisko 70 proc. chętnych na zaszczepienie się. W lutym było ok. 55 proc. Teraz mamy nieco ponad 50 proc. Widać zatem, że coś dzieje się niedobrego w tej kwestii – zwraca uwagę Krzysztof Zych, główny analityk UCE RESEARCH

Skąd taki spadek zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19 w naszym kraju?

Przyczyn jest z pewnością kilka. W dużym stopniu na podejście Polaków do szczepienia mogąmieć decyzje kolejnych państw, które zawieszają stosowanie szczepionki AstraZeneca po tym, jak światło dzienne ujrzały doniesienia o potencjalnym zagrożeniu pojawieniu się zakrzepów krwi u osób zaszczepionych preparatem.

Przeprowadzony wśród Polaków sondaż pozwolił również poznać odpowiedź na pytanie, którą szczepionkę na COVID-19 wybraliby w pierwszej kolejności? Okazuje się, że największe zaufanie budzi preparat koncernu Pfizer.

Najwięcej respondentów wskazało na szczepionkę firmy Pfizer – 29,5 proc. Następnie na Johnson & Johnson – 11,3 proc. i firmy Moderna – 8,8 proc. Na dalszych miejscach były wskazania na szczepionkę firmy AstraZeneca – 3,4 proc. Z kolei rosyjskim Sputnikiem V chciałoby się zaszczepić 1,9 proc. badanych

Szczepienia w Polsce

Podczas wczorajszej konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oznajmił, że wykonano ponad 4,5 miliona szczepień, z czego 2,9 miliona pierwszą dawką, a ponad 1,6 miliona drugą dawką. Dworczyk zapowiedział także, że dzisiaj, tj. 16 marca, pierwszą dawką zostanie zaszczepiony w Polsce 3-milionowy pacjent. Czy to tempo, z którego możemy być dumni?

Cel, który od dawna sobie stawialiśmy, uda się osiągnąć dwa tygodnie przed czasem – podkreślił Dworczyk

Z przedstawionego podczas konferencji wykresu wynika, że Polska całkiem dobrze wypada nad tle innych krajów. Pod względem łącznej liczby podanych dawek w przeliczeniu na 100 mieszkańców zajmujemy 9. miejsce spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Z przedstawionego na konferencji wykresu wynika, że nasz kraj dobrze sobie radzi ze szczepieniami. Pod względem łącznej liczby podanych dawek w przeliczeniu na 100 mieszkańców jesteśmy na 9. miejscu w UE.

Szczepienia preparatem AstraZeneca

Przypomnijmy, że w Polsce na dzień dzisiejszy mają miejsca szczepienia preparatami BioNTech/Pfizer, Moderna i od jakiegoś czasu również AstraZeneca.

Ten ostatni budzi najwięcej wątpliwości, a wszystko za sprawą blisko 30 powikłań zakrzepowo-zatorowych, które potwierdzono w kilku innych krajach. W konsekwencji szczepienia AstraZenecą zawiesiły m.in. Holandia, Norwegia, Dania, Hiszpania, Francja, Niemczy, Włochy czy Tajlandia. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w Polsce dotychczas nie stwierdzono przypadku powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce AstraZeneca. Z tego też powodu nie ma żadnych rekomendacji dotyczących wycofania szczepionki AstraZeneca.

W minioną niedzielę stanowisko w sprawie powikłań zajął koncern AstraZeneca.

Źródła: businessinsider.com.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować