Kategorie UrodaWłosyZdrowie

Co zrobić żeby włosy szybciej rosły – czyli o maseczkach i właściwym odżywianiu

Kto zapuszcza włosy wie, jak żmudny jest to proces – teoretycznie włosy powinny rosnąć około 1 centymetra na miesiąc, jednak w rzeczywistości mogą rosnąć o wiele wolniej. Przyczyną tego może być niewłaściwa pielęgnacja, a nawet niewłaściwe odżywianie. Co zatem zrobić, aby w krótkim czasie włosy szybciej urosły, a do tego były piękniejsze i zdrowsze? Jakimi sposobami można nieco przyspieszyć ich wzrost?

Od czego zależy tempo wzrostu włosów?

Szacuje się, że włosy rosną około 0,35 milimetra dziennie, a zatem około 1 centymetra miesięcznie. W przeliczeniu na rok daje to nam sumę 12 centymetrów. Dla kogoś, kto zapuszcza włosy, taka ilość wydaje się jednakże tragicznie mała – a w dodatku tempo wzrostu włosa może zostać zahamowane przez różnego rodzaju czynniki środowiskowe i wewnętrzne.
Ogólnie rzecz biorąc, szybkość rośnięcia włosów zależy w dużej mierze od tego, co jemy. Skąd ten pomysł? Ponieważ wszystkie komórki naszego ciała odżywiają się tym, co do niego dostarczamy – jeśli zatem zadbamy o właściwą porcję wzmacniającej włosy miedzi, cynku i żelaza (odpowiadającego za ich szybki wzrost), wkrótce będziemy mogli cieszyć się pięknymi, zdrowymi i długimi włosami. Niezwykle istotne są także witaminy – A, B6 i E. Aby je dostarczyć, jedzmy ryby morskie, zielone warzywa i orzechy.
Tempo wzrostu włosa zależy jednakże również od hormonów, czynników genetycznych (na które nie mamy wpływu) i depilacji mechanicznej oraz chemicznej, jak również po prostu od właściwej ich pielęgnacji.

Co zrobić żeby włosy szybciej rosły – domowe sposoby

Aby przyspieszyć tempo wzrostu włosów, warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby. Najpierw warto zadbać o ich właściwą pielęgnację – a zatem podcinanie co około 6-8 tygodni i minimalizację kontaktu z prostownicą, lokówką oraz suszarką. Mimo używania specjalnych kosmetyków, które podnoszą termiczną odporność, włosy i tak osłabiają się przy każdym kontakcie z rozgrzaną prostownicą – nawet jeśli początkowo tego nie widać, po pewnym czasie staną się osłabione i matowe. Jeśli nie będziemy ich podcinać, zaczną się zaś łamać, ponieważ końcówki zawsze są w dalszej fazie rozwoju niż włosy dopiero rosnące – są słabsze, mają skłonność do rozdwajania się i plątania. Rozczesując takie splątane kosmyki, naruszamy również świeże włosy, wyrywając je i łamiąc. To źle wpływa na całą fryzurę i opóźnia rośnięcie.
Co zrobić aby włosy szybciej rosły? Domowe sposoby są tu najskuteczniejsze – tworzone na bazie naturalnych, świeżych produktów kosmetyki nie posiadają silikonu i szkodliwych dodatków. Żeby włosy szybciej rosły i były gęste, warto zatem co jakiś czas nakładać na nie zdrowotne maseczki i wykonywać odżywcze płukanki. Świetnie działa maseczka z białek jaj, a także płukanka z ziemniaków lub cebuli. Wystarczy wykorzystać wodę z gotowanych wcześniej ziemniaków, albo też zagotować w garnku kilka cebul, by po kilku minutach, po jej przestudzeniu, przemyć nią włosy. Zarówno ziemniaki, jak i cebule zawierają mnóstwo witamin, które widocznie wzmocnią włosy. To najlepszy sposób, aby włosy szybciej rosły i nie wypadały.
Dobrze też raz w tygodniu masować włosy i skórę głowy leczniczymi olejkami – jak olejek jojoba, czy olej kokosowy. Olejki należy nieco podgrzać, aby były ciepłe (ale nie gorące!), a następnie nałożyć na włosy lub też rozcieńczyć z wodą, by w tak przygotowanej miksturze przepłukać włosy. Dla lepszego efektu, warto je zawinąć na około 20-30 minut w ręcznik, a po tym czasie wypłukać i umyć delikatnym szamponem.

co zrobić żeby włosy szybciej rosły

Żeby włosy szybciej rosły – czyli o suplementach diety

Co można zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Wspomagać ich porost także od środka, stosując odpowiednie suplementy diety! Powinny zawierać biotynę, ale o piękne włosy dba również skrzyp. Skrzyp ma w swoim składzie mnóstwo krzemu, a także flawonoidy, saponiny, sterole roślinne i mnóstwo cennych minerałów. Krzem zadba przy tym o skórę i paznokcie – a zatem to kompleksowa kuracja, która wpłynie nie tylko na włosy.
Żeby włosy szybciej rosły na głowie, warto stosować także pokrzywę. Suplementy diety, które posiadają ją w swoim składzie, oddziałują na włosy dzięki temu, iż hamują produkcję hormonu dihydrotestosteronu, który odpowiada za łysienie. Jeśli więc ktoś zastanawia się co zrobić żeby włosy szybciej rosły u mężczyzn i nie wypadały, powinien zainwestować w lekarstwa z ekstraktem z pokrzywy. Przy okazji można poprawić stan swojej skóry – zwłaszcza, jeśli mamy cerę trądzikową. Z pokrzywy wykonuje się również wspaniałe, lecznicze płukanki do włosów – ale nie mogą być wykorzystywane przez osoby o włosach blond.

Fotografie: pixabay.com